LED ve Akıllı Sokak Lambaları 70 Milyar Dolar Pazar Fırsatı Sunuyor

Dünyada yaklaşık 315 milyon sokak lambası var ve bu sayının 2026 yılına kadar 360 milyona yaklaşması bekleniyor. Kamu dış aydınlatma pazarında, eski sokak lambalarının yeni ve daha verimli LED veya katı hal aydınlatma teknolojisi ile dönüştürüldüğü bir değişim dönemi yaşanıyor.

02 Şubat 2018 Cuma, 08:12

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dünyada yaklaşık 315 milyon sokak lambası var ve bu sayının 2026 yılına kadar 360 milyona yaklaşması bekleniyor. Kamu dış aydınlatma pazarında, eski sokak lambalarının yeni ve daha verimli LED veya katı hal aydınlatma teknolojisi ile dönüştürüldüğü bir değişim dönemi yaşanıyor.

Bu yeni aydınlatma teknolojisi, akıllı aydınlatma sistemleriyle bir araya getirilerek akıllı sokak lambaları oluşturuluyor.

Yeni İş Fırsatları

LED ve akıllı sokak lambalarının 2026 yılına kadar toplam sokak aydınlatma pazarının sırasıyla %89 ve %42‘sine ulaşması öngörülüyor. Bu da önümüzdeki on yılda 69,5 milyar Dolar pazar payı alacağı anlamına geliyor. 2016’dan 2026’ya kadar, LED sokak aydınlatmasında küresel yatırımın 57 milyar Dolar olması bekleniyor.

LED sokak armatürleri, önümüzdeki on yılda tüm dünyada şehirleri ve belediyeleri dönüştürmeye hazırlanıyor. Eski cadde aydınlatma teknolojilerine kıyasla LED’ler daha uzun ömür, daha düşük enerji tüketimi ve daha az bakım masrafı sunuyor.

Talep Artışı

Çoğu gelişmiş ülkelerde, LED’ler, yüksek başlangıç maliyetlerine rağmen, enerji tasarrufu düşünüldüğünde, sokak aydınlatmasının ömrü boyunca mevcut sokak lambalarına ekonomik olarak faydalı bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Fakat önümüzdeki birkaç yıl içinde, LED sokak lambalarının eski teknolojilerle maliyet eşitliğine ulaşması, maliyet avantajlarını hemen olumlu hale getirmesi bekleniyor. Ayrıca, gelişmekte olan birçok ülke, hızla kentleşmekte ve gelişmiş kentsel altyapıya ihtiyaç duymakta ve bu pazar için daha fazla talep yaratmaktadır.

Ancak, LED’ler modernize edilmiş genel açık hava aydınlatmada tek unsur değildir. Ağa bağlı akıllı sokak lambaları, karartma yetenekleri ve azaltılmış bakım maliyetleri ile şehirleri daha da düşük maliyetli hale getirmeye yardımcı olur.

Bağlantılı sokak lambalarının maliyetleri de hızla düştüğü için bu akıllı sokak lambaları, şehirlerde ve belediyelerde dünya genelinde giderek artan bir rol bulacak. Akıllı sokak aydınlatması, ABD, İngiltere ve Çin gibi büyük pazarlarda zaten yerini alıyor.

Birçok gelişmiş ülkede, akıllı sokak lambaları, elektrik ve su sayaçları, trafik ışıkları ve park sayaçları gibi sistemlerle birlikte çalışarak, akıllı şehir kavramlarının bir parçası olarak hizmet ediyor.

Akıllı sokak lambaları, bir şehirde, sokak lambalarının devre dışı kaldığı süreyi azaltarak güvenlik koşullarını da büyük ölçüde iyileştirir. Bir lamba arızalandığında, yetkililer bilgilendirilir ve arıza kısa sürede giderilir.

Teknolojideki gelişmeler, ışık kalitesini artırırken maliyetleri düşürdü. Bu sayede akıllı aydınlatma teknolojileri şehirlerimizde, sokaklarımızda yani hayatımızda daha sık yer almaya başlayacaktır.

BizLED Magazine

İçerik Önerileri

Pakistan Hükümeti 2016-2017 Bütçesine LED Aydınlatmayı Dahil Ediyor Bölgede faaliyet gösteren yerel medya kuruluşu Business Recorder'ın haberine göre Pakistan Hükümeti'nin 2016-2017 yıllık bütçesinin LED aydınlatmaları ve güneş panelleriyle ilgili teşvikler içermesi bekleniyor. Hükümet alternatif enerji kaynaklarının kullanımıyla enerji tüketimini azaltmayı amaçlıyo...
LED Sokak Aydınlatmaları Roma’da Tartışma Yarattı Roma, 2700 yıllık tarihsel geçmişi, antik mimarisi, ve zamana meydan okuyan güzelliği ile özellikle geceleri muhteşem bir şehir. Özellikle sıcak beyaz sodyum lambaları Roma’ya altın sarısı ile harelenmiş görüntüsü veriyordu. Son zamanlarda gerçekleştirilen LED aydınlatma dönüşümü Roma sakinlerini ha...
Akıllı Aydınlatma Pazarı 2020’ye Kadar İkiye Katlanacak IHS Markit raporuna göre, küresel akıllı aydınlatma ve bağlantılı aydınlatma sistemleri pazarı 2015 yılında 6 milyar Dolar değerindeydi ve bunun 2020 yılına kadar iki katından daha fazla bir değere ulaşacağı tahmin ediliyor.
Tayvan’ın LED Aydınlatma Üretimi Küresel Destek Sayesinde %15 Artış Gösterdi Tayvan pazarında LED aydınlatma endüstrisi, bu yılın ilk 3 çeyreğinde üretim hacmini %15 oranında arttırdı. Tayvan Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre ülkede aydınlatma sektörü tıpkı parlayan bir yıldız gibi.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *