tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

LED ve Akıllı Sokak Lambaları 70 Milyar Dolar Pazar Fırsatı Sunuyor

Dünyada yaklaşık 315 milyon sokak lambası var ve bu sayının 2026 yılına kadar 360 milyona yaklaşması bekleniyor. Kamu dış aydınlatma pazarında, eski sokak lambalarının yeni ve daha verimli LED veya katı hal aydınlatma teknolojisi ile dönüştürüldüğü bir değişim dönemi yaşanıyor.

02 Şubat 2018 Cuma, 08:12

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dünyada yaklaşık 315 milyon sokak lambası var ve bu sayının 2026 yılına kadar 360 milyona yaklaşması bekleniyor. Kamu dış aydınlatma pazarında, eski sokak lambalarının yeni ve daha verimli LED veya katı hal aydınlatma teknolojisi ile dönüştürüldüğü bir değişim dönemi yaşanıyor.

Bu yeni aydınlatma teknolojisi, akıllı aydınlatma sistemleriyle bir araya getirilerek akıllı sokak lambaları oluşturuluyor.

Yeni İş Fırsatları

LED ve akıllı sokak lambalarının 2026 yılına kadar toplam sokak aydınlatma pazarının sırasıyla %89 ve %42‘sine ulaşması öngörülüyor. Bu da önümüzdeki on yılda 69,5 milyar Dolar pazar payı alacağı anlamına geliyor. 2016’dan 2026’ya kadar, LED sokak aydınlatmasında küresel yatırımın 57 milyar Dolar olması bekleniyor.

LED sokak armatürleri, önümüzdeki on yılda tüm dünyada şehirleri ve belediyeleri dönüştürmeye hazırlanıyor. Eski cadde aydınlatma teknolojilerine kıyasla LED’ler daha uzun ömür, daha düşük enerji tüketimi ve daha az bakım masrafı sunuyor.

Talep Artışı

Çoğu gelişmiş ülkelerde, LED’ler, yüksek başlangıç maliyetlerine rağmen, enerji tasarrufu düşünüldüğünde, sokak aydınlatmasının ömrü boyunca mevcut sokak lambalarına ekonomik olarak faydalı bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Fakat önümüzdeki birkaç yıl içinde, LED sokak lambalarının eski teknolojilerle maliyet eşitliğine ulaşması, maliyet avantajlarını hemen olumlu hale getirmesi bekleniyor. Ayrıca, gelişmekte olan birçok ülke, hızla kentleşmekte ve gelişmiş kentsel altyapıya ihtiyaç duymakta ve bu pazar için daha fazla talep yaratmaktadır.

Ancak, LED’ler modernize edilmiş genel açık hava aydınlatmada tek unsur değildir. Ağa bağlı akıllı sokak lambaları, karartma yetenekleri ve azaltılmış bakım maliyetleri ile şehirleri daha da düşük maliyetli hale getirmeye yardımcı olur.

Bağlantılı sokak lambalarının maliyetleri de hızla düştüğü için bu akıllı sokak lambaları, şehirlerde ve belediyelerde dünya genelinde giderek artan bir rol bulacak. Akıllı sokak aydınlatması, ABD, İngiltere ve Çin gibi büyük pazarlarda zaten yerini alıyor.

Birçok gelişmiş ülkede, akıllı sokak lambaları, elektrik ve su sayaçları, trafik ışıkları ve park sayaçları gibi sistemlerle birlikte çalışarak, akıllı şehir kavramlarının bir parçası olarak hizmet ediyor.

Akıllı sokak lambaları, bir şehirde, sokak lambalarının devre dışı kaldığı süreyi azaltarak güvenlik koşullarını da büyük ölçüde iyileştirir. Bir lamba arızalandığında, yetkililer bilgilendirilir ve arıza kısa sürede giderilir.

Teknolojideki gelişmeler, ışık kalitesini artırırken maliyetleri düşürdü. Bu sayede akıllı aydınlatma teknolojileri şehirlerimizde, sokaklarımızda yani hayatımızda daha sık yer almaya başlayacaktır.

BizLED Magazine

İçerik Önerileri

Niagara Şelalesi LED Aydınlatmayla Işıldıyor Görkemli görüntüsüyle bilinen Niagara Şelalesi artık gece vakti de eşsiz bir görüntü sergiliyor. Şelale, üzerindeki aydınlatma ekipmanlarının LED'e dönüşümüyle hem eskisine göre 14 kat daha ayınlık hem de daha tasarruflu.
2018’in Aydınlatma Trendleri Neler Olacak? Aydınlatma teknolojisi değişiyor. Önümüzdeki 12 ay boyunca enerji dostu ve tümüyle dijitalleşmiş bir sektörün oluşumuna tanıklık ediyor olacağız. Bakalım 2018 yılının aydınlatma trendleri neler olacak?
Kıbrıs 10.000 Adet LED Sokak Armatürü Alımına Hazırlanıyor Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), yaklaşık 1 buçuk milyon Euro'ya 10.000 adet LED sokak armatürü alımı için hazırlanıyor. Daha önce 55.000 adet LED sokak armatürü alan Kıbrıs, yeni bir ihale ile teklif topladı.
Çimleri 6 Kat Daha Hızlı Büyüten LED Aydınlatma Sistemi Sony grubuna bağlı bir şirket olan Tokyo merkezli Sony Business Solutions, çimleri 6 kat daha hızlı büyüten yeni LED aydınlatma sistemini tanıttı. Brighturf olarak adlandırılan bu yenilikçi teknolojinin ticari amaçlı çim büyütme işlemlerinde kullanılması amaçlanıyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *