İş İlanları
16 Ekim 2019 Çarşamba

LED Stop Lambası Nasıl Tamir Edilir?

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED’ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

25 Temmuz 2019 Perşembe, 07:39

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Günümüzde araçların pek çoğunda far ve stop lambası gibi aydınlatma gruplarında LED‘ler kullanılmaktadır. Çünkü LED’ler, geçmişten beri araçlarda kullanılan standart duylu filamanlı ampullerden daha az enerji harcar, daha dayanıklıdır ve uzun kullan ömrüne sahiptir. Ancak bazı durumlarda LED stop lambasındaki LED’ler arıza yapabilir.

Peki böyle bir durumda LED’lerin tamiri nasıl yapılır?

LED stop lambalarında LED’in değiştirilmesi standart duylu ampule sahip far gruplarındaki kadar kolay değildir. Çok büyütülecek bir operasyon değil ancak biraz el becerisi ve temel elektronik bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Aşağıdaki talimatları takip ederek yaklaşık 1 saat içerisinde onarımı tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle ihtiyacınız olabilecek aletlerden bahsedelim. Düz ve yıldız uçlu tornavida, lehim, lehim tabancası, bıçak, yapıştırıcı, silikon ve bunlara ek olarak arızalı LED’in yerine takacağınız yedek bir veya birden fazla LED‘e ihtiyaç duyabilirsiniz. Stop lambası içerisinde kullanılan LED hakkında bilginiz yoksa önce açıp arızalı LED’i çıkarttıktan sonra benzerini araştırabilirsiniz.

Öncelikle LED Stop lambası araç üzerinden sökülür. Bu işlem için her araçta farklı bir yol izlenmesi gereklidir. Stop lambasını çıkardıktan sonra bağlantı konnektörlerinden ayırarak lambayı tamir yapacağınız yere taşıyabilirsiniz.

Stop lambasının ön kapağını ince uçlu bir tornavida ile çıkartabilirsiniz. Tırnakları dikkatlice serbest bırakmalısınız. Bazı araçlarda bu kapak yapıştırılmış olabilir. Bu durumda lambayı sıcak hava tabancası veya saç kurutma makinesiyle ısıtmanız gerekebilir.

Ön kapağı ayırdıktan sonra reflektör ve devre kartını sabitleyen vidaları sökerek gövdeyi tamamen dağıtabilirsiniz. Baskı devre kartının yani LED’lerin olduğu bölümü ayırarak tamir işlemine başlayabilirsiniz.

Baskı devre kartını ve arızalı LED’leri bu haliyle fotoğraflamak, LED’lerin yönünü hatırlamanız için iyi bir yol olabilir. LED’lerin yönü içerisindeki noktalardan veya LED paketinin etrafındaki işaretlerden anlaşılabilir.

Yanmayan LED’lere herhangi bir DC güç kaynağından sırasıyla 2 V, 3 V, 6 V, 12 V gibi gerilimler uygulayarak LED’in arızalı olup olmadığını test edebilirsiniz. Genellikle bir LED arıza yaptığında bir grup LED yanmaz hale gelir. Ancak bu durumda diğer LED’ler sağlam olabilir.

Arızalı LED’i bulduktan sonra onu keskin bir bıçak yardımıyla yerinden çıkartabilirsiniz. Aslında lehimlenmiş LED’i sökmek için en iyi yol lehim tabancasıyla ısıtmaktır ancak bu şekilde baskı devre kartına zarar vermeniz olasıdır.

LED’i söktükten sonra yeni LED’i lehim tabancası yardımıyla dikkatlice yerine takmalısınız. LED’i yerine taktıktan sonra stop lambasının güç girişine 12 V gerilim uygulayarak tüm LED’lerin çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Onarım işlemi bittikten sonra, sökerken yaptığınız işlemleri tersten uygulayarak lambayı toplayabilirsiniz.

Onarılmış LED stop lambanızı aracınıza takın ve keyfini çıkarın.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir