LED Armatürler Uç Sıcaklık Değerlerine Dayanıklı Mı?

Wang Hank, Linkedin üzerinden yayınladığı test sonuçlarıyla bir tartışmayı başlattı. İfadesine göre LEDVANCE (OSRAM) marka LED projektörü 2 gün -14°C’de, 2 gün de 85°C sıcaklıkta test etti. Bu test sonucunda LED’lerin zarar gördüğünü, renk sıcaklığının 6000K’den 8750K değerine kaydığını belirtti.

17 Temmuz 2017 Pazartesi, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Wang Hank, Linkedin üzerinden yayınladığı test sonuçlarıyla bir tartışmayı başlattı. İfadesine göre LEDVANCE (OSRAM) marka LED projektörü 2 gün -14°C’de, 2 gün de 85°C sıcaklıkta test etti. Bu test sonucunda LED’lerin zarar gördüğünü, renk sıcaklığının 6000K’den 8750K değerine kaydığını belirtti.

Bu paylaşıma ilk gelen soru ürünün gerçek mi yoksa taklit bir ürün mü olduğuyla ilgiliydi. Wang Hank bu soruya, “Bunun sahte olduğunu söylemek isterdim ancak %95 gerçek görünüyor. EMC/EMI testleri mükemmel görünüyor, sahte bir üründe kaliteye bu kadar çok yatırım yapılabileceğini sanmıyorum. Ama yine de mümkün.” dedi.

Test edilen LED projektör üzerinde OSRAM DURIS® E 2835 LED‘lerin bulunduğu iddia ediliyor. Bu LED’in datasheet’inde ise çalışma sıcaklık aralığı olarak -40°C – 85°C aralığı gösteriliyor. Hank da yaptığı testte bu sıcaklık aralığının dışına çıkmadığını belirtiyor.

Hank, en iyi marka örneklerini test ederek bazı kıyaslama verileri elde etmeyi planlıyor.

Steve Bell ismiyle bırakılan bir yorumda ise “Ürünün LEDVANCE olması, OSRAM komponentleri içeridiği anlamına gelmiyor. LEDVANCE’in internet sitesine bakarak LEDVANCE ve OSRAM arasındaki bağlantı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Test sonuçlarınıza göre, LED’lerin OSRAM ürünü olmadığını söyleyebilirim” diyor.

Çalışmanın devamında PCB kalınlığından, kullanılan termal iletken malzemeye kadar pek çok alanda da ağır eleştiriler yer alıyor.

Söz konusu çalışmanın detaylarına ulaşmak için bağlantı 1 (ekran görüntüsü), bağlantı 2 (ekran görüntüsü) kullanabilirsiniz.

İçerik Önerileri

LED Sokak Aydınlatmaları Üzerinde Kamaşma Önleyiciler Kullanılmalı İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı. Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek içi...
Market Raflarındaki LED Işıkların Sütün Kalitesini Olumsuz Etkilediği Duyuruldu Amerikan Cornell Üniversitesi Gıda Bilimi ve Teknolojisi Bölümü'nün araştırmalarına göre market raflarındaki LED ışık kaynaklı armatürler sütün kalitesini olumsuz etkilediğini duyuruldu.
İnsan Odaklı Aydınlatma Uyku Süresini 26 Dakika Artırıyor Bir ofisteki kişiselleştirilmiş ve kontrol edilebilir aydınlatma sisteminin kurulması, orada çalışanların ortalama olarak 26 dakika daha uzun süre uyumasını sağladı. Çalışanlar tarafından bildirilen iyileştirilmiş uyku süresi, yoğunluk ve renk sıcaklığına bağlı olarak ayarlanabilir durumdaydı....
Aydınlatma Araştırma Merkezi, AMA’nın LED Raporuna Cevap Verdi LED aydınlatmanın yanlış kullanımının önüne geçmeyi hedefleyen American Medical Association, sık yapılan hataları engellemek için bir aydınlatma rehberi yayımladı. Bilinçli üreticilerin revize ettiği LED ışık kaynaklı aydınlatma elamanları artık size kabus yaşatmayacak.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *