Kütüphane Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kendilerini iyi ve rahat hissedebilir.

23 Mart 2018 Cuma, 07:41

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kütüphaneler, insanların okuyabileceği geniş kitap koleksiyonlarına sahiptir. Kütüphaneler, bu özelliğiyle adeta bilginin merkezi konumundadır. Türkiye’de toplam 28 bin 970 (TÜİK, 2016 verilerine göre) kütüphane bulunuyor ve milyonlarca kişi bu kütüphanelerden yararlanıyor.

Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphanede öyle bir ortam oluşturulmalı ki, konukları araştırmaya ve öğrenmeye teşvik edici olmalıdır.

Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kendilerini iyi ve rahat hissedebilir. Ancak kötü aydınlatma koşulları altında misafirler rahatsız olabilir bu da onların kısa sürede yorulmasına, çalışmaya ara vermesine sebep olabilir.

Yumuşak ve kamaşma yaratmayan ortam aydınlatması, kütüphane için büyük öncelikle değerlendirilmelidir. Okuma alanları için vurgu aydınlatmalarıyla daha iyi görme koşulları oluşturulabilir.

Kütüphanelerde, kitaplık bölümünde 200 lüks aydınlatma seviyesi ve okuma bölümünde 500 lüks aydınlatma seviyesi, 0,60 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir. Seçilecek ışık kaynaklarında, kamaşma sınır değeri 19 olarak alınmalı, renksel geriverim indeksi 80 ve üzerinde olmalıdır.

Kapalı çalışma alanlarının aydınlatılmasıyla ilgili gereklilikler ve aydınlatma kuralları EN 12464-1 kodlu standartta detaylarıyla açıklanmıştır.

Halka açık kütüphanelerde, acil aydınlatma da unutulmamalı, kaçış yolları ve çıkış rotaları acil aydınlatma armatürleri ile işaretlenmelidir. Mevcut aydınlatma sistemlerine dahil edilen acil aydınlatma kitleri, elektrik kesintisi anında aydınlatmanın güvenli seviyede tutularak devam etmesine olanak tanır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Akaryakıt İstasyonu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Akaryakıt istasyonlarında iyi aydınlatma, istasyonun daha güvenli görünmesini sağlayarak sürücüler için daha çekici bir ortam yaratır. Yapılan bazı çalışmalar, yolculuk esnasında sürücülerin istasyon seçiminde aydınlatmanın önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Akaryakıt istasyonunda aydınlatma ka...
Merdivenlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır? Merdivenlerde aydınlatma güvenlik açısından son derece önemlidir. Basamaklarda oluşacak karanlık noktalar ve gölgeler güvenlik riskleri oluşturabilir. Merdiven ve merdiven boşluklarında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. İyi bir merdiven aydınlatması mekanınıza davetkar bir parıltı ...
Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI'dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını ...
Dinlenme Salonlarında Aydınlatma Tasarımı Hem soğuk renkler hemde sıcak renkleri bir arada sağlayabilen LED'ler ile isteğinize göre aydınlatma tek sistem ile uygulanabiliyor. Bu da LED'leri dinlenme yerlerinde, lounge salonlarında, ofis ve evlerde vazgeçilmez kılıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *