tr Türkçe
İş İlanları
19 Eylül 2018 Çarşamba

Kütüphane Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kendilerini iyi ve rahat hissedebilir.

23 Mart 2018 Cuma, 07:41

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kütüphaneler, insanların okuyabileceği geniş kitap koleksiyonlarına sahiptir. Kütüphaneler, bu özelliğiyle adeta bilginin merkezi konumundadır. Türkiye’de toplam 28 bin 970 (TÜİK, 2016 verilerine göre) kütüphane bulunuyor ve milyonlarca kişi bu kütüphanelerden yararlanıyor.

Sabahın erken saatlerinden, akşamın karanlığına kadar hizmet veren kütüphaneler insanlara; araştırma yapabilecekleri, okuma yapabilecekleri, ders çalışabilecekleri uygun ortamı sağlamalıdır. Aydınlatma da bu ortamın önemli bir parçasıdır. Kütüphanede öyle bir ortam oluşturulmalı ki, konukları araştırmaya ve öğrenmeye teşvik edici olmalıdır.

Kütüphane genelinde, iyi aydınlatma yapılırsa misafirler kendilerini iyi ve rahat hissedebilir. Ancak kötü aydınlatma koşulları altında misafirler rahatsız olabilir bu da onların kısa sürede yorulmasına, çalışmaya ara vermesine sebep olabilir.

Yumuşak ve kamaşma yaratmayan ortam aydınlatması, kütüphane için büyük öncelikle değerlendirilmelidir. Okuma alanları için vurgu aydınlatmalarıyla daha iyi görme koşulları oluşturulabilir.

Kütüphanelerde, kitaplık bölümünde 200 lüks aydınlatma seviyesi ve okuma bölümünde 500 lüks aydınlatma seviyesi, 0,60 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir. Seçilecek ışık kaynaklarında, kamaşma sınır değeri 19 olarak alınmalı, renksel geriverim indeksi 80 ve üzerinde olmalıdır.

Kapalı çalışma alanlarının aydınlatılmasıyla ilgili gereklilikler ve aydınlatma kuralları EN 12464-1 kodlu standartta detaylarıyla açıklanmıştır.

Halka açık kütüphanelerde, acil aydınlatma da unutulmamalı, kaçış yolları ve çıkış rotaları acil aydınlatma armatürleri ile işaretlenmelidir. Mevcut aydınlatma sistemlerine dahil edilen acil aydınlatma kitleri, elektrik kesintisi anında aydınlatmanın güvenli seviyede tutularak devam etmesine olanak tanır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Yüzme Havuzlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir. Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülme...
Spor Salonu (Fitness Merkezi) Aydınlatması Nasıl Yapılır? Spor salonları özel aydınlatma gereksinimlerine sahiptir. Kullanıcıları güvende ve odaklanmış tutmak için iyi bir aydınlatma gereklidir. Fitness merkezi olarak çalışan spor salonlarında, 200-300 lüks aralığında bir aydınlatma seviyesi 0,8 ortalama düzgünlük değeriyle birlikte istenmektedir....
Oto Yıkama Aydınlatması Nasıl Yapılır? Oto yıkamalarda işlerin titiz bir şekilde yürütülmesi için parlak ışıklara, iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyulur. Oto yıkama içerisinde ve çevresinde kullanılacak tüm aydınlatma armatürleri, su geçirmez özelliğe sahip olmalıdır.
Kuyumcu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kuyumcularda aydınlatma, ürünleri sergilemek, müşterilerin satın alma kararlarına etki etmek için bir pazarlama aracı olarak kullanılır. Aydınlatma doğru şekilde kullanıldığında sizi rakiplerinizin önüne taşıyabilir. Başarılı bir mağaza tasarımınız, üstün özellikte mücevherleriniz olsun, iyi bir ayd...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *