tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Küresel Ölçekte Büyük Aydınlatma Firmaları Türkiye’de Neden Başarısız Oluyor?

Dünyaca ünlü pek çok aydınlatma firması, Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteriyor ve başarılı çalışmalar yapıyor. Ancak maalesef her firma bu kadar şanslı olmuyor. Her yıl Türk aydınlatma pazarına giriş yapan küresel ölçekte büyük firmaları duyuyoruz. Ancak bir o kadar firma da Türkiye pazarından çekiliyor veya Türkiye ofisini kapatıyor. Peki, köklü ve dünya çapında belirli üne sahip bu büyük firmalar Türkiye’de neden başarılı olamıyor?

12 Mart 2018 Pazartesi, 07:14

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dünyaca ünlü pek çok aydınlatma firması, Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteriyor ve başarılı çalışmalar yapıyor. Ancak maalesef her firma bu kadar şanslı olmuyor. Her yıl Türk aydınlatma pazarına giriş yapan küresel ölçekte büyük firmaları duyuyoruz. Ancak bir o kadar firma da Türkiye pazarından çekiliyor veya Türkiye ofisini kapatıyor. Peki, köklü ve dünya çapında belirli üne sahip bu büyük firmalar Türkiye’de neden başarılı olamıyor?

“100 yıllık firmayız.”

Şirketiniz küresel ölçekte 100 ya da 200 yıllık bir tecrübe ve bilgi birikime sahip olabilir. Sürekli bununla övünüp durmak yerine, bu birikimi yerel pazarda nasıl kullanabileceğinize kafa yormalısınız.

“Dünyada ilk üç arasındayız.”

Dünyada ilk üç aydınlatma firması arasında olmanız, Türkiye’de de ilk üçte yer alacağınız anlamına gelmiyor. Türkiye’de başarılı olmak istiyorsanız tüketici istek ve ihtiyaçlarını iyi analiz etmeli, rakiplerin pazardaki durumunu incelemelisiniz.

“Çok profesyoneliz.”

Profesyonel çalışan bir firma olabilirsiniz ancak amatör ruhu asla kaybetmemelisiniz. Amatör olmak heyecan duymaktır, heyecan olmazsa başarı da olmaz. İnsanlarla çalışıyorsunuz, robotlarla değil. Özellikle Türk insanı sizden biraz daha fazla samimiyet istiyor.

“Düşük fiyatlı ürünler bizi ilgilendirmiyor.”

Küresel ölçekteki büyük üreticilerin ürünlerinde genellikle kalite ön plandadır, bu yüzden çoğu zaman yüksek fiyatlıdır. Fiyat ile ilgili soru sorulduğunda, düşük fiyatlı ürünlerle rekabet etmediklerini, müşteri portföyünün farklı olduğunu söylerler. Siz onlarla rekabet etmeseniz de onlar sizinle acımasız bir rekabet içerisinde olacaktır. Bu yüzden ürünlerinizin kalitesini, dayanıklılığını ve diğer farklarını müşterilerinize iyi anlatmalısınız.

“Markamızı herkes biliyor, tanıtıma ihtiyacımız yok.”

Reklamlar yeni ürünlerinizi duyurmanıza, talebi artırmanıza, marka imajı ve bağlılığını artırmanıza, güven tazelemenize ve tüketiciyi satın alma eylemine yönlendirmenie yarar. Unutmayın, herkesin tanıtıma ihtiyacı var. Özellikle yeni bir pazara giriyorsanız buna daha çok ihtiyacınız var demektir. Reklama harcadığınız para size misliyle geri dönecektir.

“Kadromuz çok tecrübeli, Türkiye başkanımız Mars’ta 40 yıl çalıştı.”

Tabi ki bu cümle işin mizah kısmı. Ama muhakkak görüyorsunuzdur. Dev firmaların Türkiye ofisi açılışında yönetim kadrosu yaş aralığı bir hayli yüksektir. Genç arkadaşları, tecrübesizleri işe almaktan, onlara sorumluluk vermekten çekinmeyin. Onlar yönetimize farklı bir bakış açısı getirecektir. Unutmayın, Steve Jobs’ın 21 yaşında kurduğu firma Apple, 150 yıllık Nokia’yı tahtından indirdi.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Philips’in Essential ve CorePro Serisi LED Lambaları Arasındaki Fark Nedir? Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı e...
Kek Kalıbından Avize Yaptı Bir internet forumunda OCA kullanıcı adıyla tanınan genç, kek kalıbından yaptığı avizenin fotoğrafını internette paylaşınca bir anda beğeni yağmuruna tutuldu. Annesinin çizildiği için çöpe atmaya hazırlandığı kek kalıbını annesinden alan genç onu bir avizeye dönüştürdü....
Aydınlatma Sektöründe Sınai Mülkiyet Hakları Aydınlatma sektörü dünya çapından çok patent başvurusu yapılan ilk 5 alandan biri. Avrupa patent ofisinin; dünyadaki tüm patent başvurularını ayrıntıları ile barındıran patent veritabanında yapılan araştırma bu iddiayı doğrulayacak niteliktedir. Türkiye aydınlatma sektöründe ise buluş niteliği taşıy...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *