Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır.

25 Ekim 2017 Çarşamba, 07:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Örneğimiz bir ev, otel, ya da işyeri olsun koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir.

Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir.

Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde aydınlatmanın devam etmesi faydalı olacaktır. Bu durum da mevcut aydınlatmaların %20 seviyesine kadar kısılmasıyla sağlanabilir.

Koridorlarda kamaşma etkisinden kaçınmak önemlidir. Kamaşma etkisini minimum seviyeye indirgemek için, ışık kaynağının önünde ışığı yumuşatacak bir difüzör bulunan aydınlatma elemanları kullanılabilir.

Bir diğer önemli konu da dikey aydınlatmadır. İyi bir dikey aydınlatma, yüzlerin daha kolay tanınmasını sağlar.

Eğer haraket sensörü, varlık dedektörü, gürültü sensörü gibi kontrol sistemleri kullanılacaksa, tüm alanı kapsadığından ve doğru bir şekilde çalıştığından emin olunmalıdır.

LED panel, LED spot, LED downlight, aplik ve lineer aydınlatma armatürleri gibi ürünler koridorlarda kullanılabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, ürünün koridorun ihtiyaç duyacağı dar ışık dağılımını sağlayacak optik tasarıma sahip olmasıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Depo Aydınlatması Nasıl Yapılır? Depolar genellikle doğal ışıktan mahrum alanlardır ve içerisinde yüksek raflar, dar koridorlar barındır. Depolarda iyi aydınlatma, sevkiyatı hızlandırır, deporadaki ürünleri ayırt etmeyi kolaylaştırır ve iş kazalarını önlemeye yardımcı olur. Peki iyi bir depo aydınlatması nasıl yapılır?...
Akaryakıt İstasyonlarında LED Aydınlatma Akaryakıt istasyonlarında LED aydınlatma neden tercih edilir? Geleneksel aydınlatmalara göre avantajları nelerdir? Ne kadar enerji tasarrufu sağlar ve yatırım geri dönüş süresi nedir? Yazımızda bu sorularınıza cevap bulacaksınız.
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...
Otel Odalarında Aydınlatma Tasarımı: Lambaderler Bir önceki yazımızda otel odalarının aydınlatmasında kullanılan abajurlar konusuna değinmiş, abajurların tasarım ve seçimleri yapılırken hangi konulara dikkat edilmesi gerektiği üzerinde durmuştuk. Şimdi ise otel odalarında abajur ve aplikler kadar sık kullanılan bir diğer aydınlatma armatürü olan l...

Yorum

  1. Egemen Altıkardeşler

    7 Mayıs 2018 at 10:17

    Koridor aydınlatması ile ilgili yazınızdan elde ettiğim bilgileri benim de daha önce yaptığım araştırmalara ekleyerek bu konudaki bilgi birikimimi bir üst seviyeye taşımak isteğindeyim. Koridor aydınlatması uygulaması için Radar Sensör kullanmak istiyorum. 4x20m lik bir alanı tarayabilecek radar hareket sensörü modülü veya çipi arayışındayım. Bu konuda tecrübelerinize dayanarak bir öneride bulunabilirseniz minnettar olurum.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *