tr Türkçe
İş İlanları
17 Ekim 2018 Çarşamba

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi Aydınlatma Projesi

Philips LED’leri, sağladığı eşsiz aydınlatmayla Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin kelebek kanatlarına renk ve desen katıyor. Ziyaretçilere kelebek ve böcekleri kendi yaşam alanlarında daha iyi gözlemleme fırsatı sunuyor.

07 Şubat 2017 Salı, 08:15

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Philips LED’leri, sağladığı eşsiz aydınlatmayla Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin kelebek kanatlarına renk ve desen katıyor. Ziyaretçilere kelebek ve böcekleri kendi yaşam alanlarında daha iyi gözlemleme fırsatı sunuyor.

Türkiye’nin ilk kelebek müzesi Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nin, Konya’nın sembolik yapılarından biri olacağı ve turizm potansiyeline katkı sağlaması beklenmektedir.

Konya Selçuklu Belediyesi için tasarlanan müze, kelebek formundan esinlenen mimari kabuğu ile tropikal yaşam koşullarının oluşturulduğu bir iç bahçeye, kelebek ve böceklerin yaşam evrelerinin sergilendiği kapalı mekanlara ve destek mekanlarına sahiptir. Müze yapısı için kurgulanan aydınlatma tasarımındaki temel kaygı, yapının işlevine göndermeler yapan kelebek formlu mimari biçimlenişin gücünü artırmak olmuştur.

Söz konusu mimari formun kelebek kanatlarını andıran amorf biçimlenişini ortaya çıkarmak ve bu form üzerinde dinamik ışık renklerini farklı senaryolarla kullanarak, kelebek kanatlarındaki doğanın sayısız renk ve desen çalışmalarına yönelik çağrışımların yakalanması hedeflenmiştir.

Yapının iç bahçe bölümünü örten saydam mimari kabuğun üzerinde, renk değiştiren Archi Point iColor armatürleri kullanılarak LED noktalarının tüm cepheye yayılması sağlanmıştır. Bu noktaların her birini kontrol ederek değişken algılar oluşturmak ve böylece kelebek kanatlarındaki renk ve desen farklılığı ile benzeşmek mümkün olmaktadır.

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-2

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-3

Yapının diğer kanadını oluşturan sağır yüzeylerinde ise, yapı çevresine yerleştirilen Color Reach Compact Powercore armatürlerle dinamik ışık senaryoları yaratıp, saydam kanattaki renk geçişleri ile bütünlük sağlanmıştır. Yapının en üstünde yer alan ve her iki kanat üzerine doğru yayılan yarı saydam örtünün de eşsiz ışık oyunlarına katılımını sağlamak için, eğrisel formlu taşıyıcı elemana yerleştirilen Color Blast Powercore armatürler kullanılmıştır.

Konya-Tropikal-Kelebek-Bahcesi-LED-Aydinlatma-4

Proje Ekibi

Müşteri: Konya Selçuklu Belediyesi
Aydınlatma Tasarımcısı: Onur Yiğit
Proje Süpervizörü: Nezih Atuk
Proje Satış Müdürü: Engin Kayaoğlu
Proje Partneri: Elitron Aydınlatma

İçerik Önerileri

Elmalılı Hamdi Yaya Üst Geçidi Mimari Aydınlatma Projesi Selçuklu ilçe sınırları içerisinde yer alan, İstanbul yolu-Elmalılı Hamdi Yazır kavşağı tramvay durağı önünde bulunan Elmalılı Hamdi yaya üst geçidinin aydınlatma projesi, mimari proje ile bütünlük sağlayacak şekilde tasarlandı. Şehir ulaşımında önemli bir konumda yer alan üst geçidin aydınlatılması...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *