Kıbrıs’ta Vatandaşlar Aydınlatma Arızalarına Tepki Gösterdi

Kıbrıs yeni bir ihale ile 10.000 adet LED armatür alımına hazırlanırken, yerel basın aydınlatma arızalarından şikayet eden bölge sakinlerine kulak verdi. Kıbrıs Gazetesi, Lefkoşa’da bir apartman sakinlerinin aydınlatma arızalarıyla ilgili şikayetlerini dinledi.

27 Ekim 2017 Cuma, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Kıbrıs yeni bir ihale ile 10.000 adet LED armatür alımına hazırlanırken, yerel basın aydınlatma arızalarından şikayet eden bölge sakinlerine kulak verdi. Kıbrıs Gazetesi, Lefkoşa’da bir apartman sakinlerinin aydınlatma arızalarıyla ilgili şikayetlerini dinledi.

Lefkoşa’da Atatürk Öğretmen Akademisi yakınlarındaki, Fikriye Hüseyin Sokak’ta bulunan Levent Apartmanı sakinleri, sokaklarındaki aydınlatma lambalarının 2 aydan beridir yanmadığını, konuyu Elektrik Kurumu’na bildirmelerine rağmen kimsenin gelip ilgilenmediğini söyledi.

Apartman sakinleri, 2 aydır yanmayan sokak lambaları yüzünden oldukça tepkili.

Aydınlatma lambalarının yanmamasına rağmen her ay aydınlatma parası ödediklerini belirterek, şikayetlerine rağmen kimsenin gelip ilgilenmediğini ancak fatura göndermesini bildiklerini kaydetti.

Konuyla ilgili görüştüğümüz KIB-TEK’ten bir yetkili, vatandaştan gelen şikayetleri ekiplere bildirdiklerini, ekiplerin de işin ciddiyetine göre konuları sıraya koyduğunu ve sırası gelen şikayete gidildiğini söyledi.

Aynı yetkili, kurumun site içerisinde bulunan arızalara site yöneticisinin şikayeti olmadan gidilmediğine dikkat çekerek, sorunun bu yüzden uzun zamandır çözülemediğini sandığını bildirdi.

Apartman sakinleri ne dedi?

Sindi: Kimse umursamıyor

Akın Sindi isimli vatandaş, apartmanları önündeki 3 aydınlatma lambasının 2 aydan beridir yanmadığını, konuyu Elektrik Kurumu Arıza Birimi’ne bildirmesine rağmen kimsenin ilgilenmediğini söyledi.

Sindi, geceleri karanlıkta evlerinden dışarı çıkmakta zorluk yaşadıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

“Her ay aydınlatma parasını düzenli ödememize rağmen iş vatandaşın şikayetine gelince kimse umursamıyor. Konuyu yetkililere 4 kez bildirdim. Orada çalışan bir yetkili, sokağınızdaki aydınlatma lambaları ‘Led’ ve 1 tane ise gelip yaparız, ancak 3 tane olduğu için sözleşmeli olduğumuz şirket uygunluklarına göre gelip yaparlar. Vatandaştan zamanında para almayı iyi biliyorlar ama konu arıza olunca ne gelen var ne giden”.

Çakıcı: Parasını tıkır tıkır ödüyoruz

Aynı apartmanda oturan ve sorunun aylardır giderilmediğinden yakınan Sami Çakıcı da şunları kaydetti:

“Geceleri dışarı çıkamıyoruz.  Arkadaşlar kaç kere aramasına rağmen gelen giden olmadı.  Akşamları kapımızın önünde gelen gideni göremiyoruz. Bizi karanlıkta bıraktılar. Kimse bizimle ilgilenmiyor. Sorunumuzun giderilmesini istiyoruz. Üç apartmanın önündeki hiçbir aydınlatma lambası yanmıyor. Maalesef yanmayan aydınlatma lambalarının her ay tıkır tıkır parasını ödüyoruz”.

Deniz: Uzun zamandır lambalarımız yanmıyor

Aynı sokakta, farklı bir apartmanda oturan Gamze Deniz de aynı sıkıntıları uzun bir zamandır yaşadıklarını söyledi.  Deniz, “Öğrenciyim, apartmanın önündeki aydınlatma lambası yanmıyor.  Biz burada kız öğrenciyiz. Apartmana giriş- çıkışlarında telefonumun ışığını kullanmak zorunda kalıyorum. Bu basit olayın giderilmesini istiyoruz. Akşamları markete ya da dışarı gidip gelirken sıkıntı oluyor, önümüzü göremiyoruz” şeklinde konuştu.

Aker: Sıkıntı yaşıyoruz

Aynı evde öğrenci olarak kalan Sibel Aker, “Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Sokak lambaları yanmadığından her yer karanlık. Geceleri dışarı çıkmaktan korkuyorum. Bir yere giderken kız arkadaşımla el ele tutuşup telefonumuzun ışığını kullanıyoruz” dedi.

“Site içerisindeki arızaya, site yönetimi bildirmezse gidilmez”

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız KIB – TEK’ten bir yetkili, vatandaştan gelen şikâyetleri ekiplere bildirdiklerini, ekiplerin de işin ciddiyetine göre konuyu sıraya koyduğunu ve sırası gelen şikâyete müdahale edildiğini söyledi.

Yetkili, şikayetin uzun sürmesinin lambaların site içersinde olmasından kaynaklanabileceğini belirterek, Elektrik Kurumu’nun, site içersinde bulunan arızalara, site yöneticisinin şikâyeti olmadan gidilmediğini ifade eden aynı yetkili, karayollarındaki ana cadde ve sokaklara baktıklarını kaydetti ve yaşananlarla ilgili “bizlik bir şey yok. O yüzden gidilmemiştir. Biz, normal yollar ve sokaklardaki aydınlamalara bakıyoruz” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Gazetesi

İçerik Önerileri

Dolandırıcılar Aydınlatma Sektörüne Dadandı Dolandırıcılar, büyük proje isimlerini kullanarak aydınlatma firmalarını, aydınlatma tasarımcılarını ve mimarları hedef alıyor. Linkedin üzerinden ortak bağlantıları kullanarak irtibata geçen dolandırıcılar, ardından whatsapp üzerinden proje detayları aktarıyor hatta yüz yüze görüşmeler yapıyor....
2017 Yılı İçin Öngörülen Aydınlatma Trendleri Aydınlatma sektörü, başta LED ışık kaynakları olmak üzere geçmiş on yıllara kıyasla daha hızla ilerliyor. 2107 yılı için trend öngörülerini sizler için derledik. İşte 2017 yılında aydınlatma sektöründe göreceğimiz olası trendler.
Ovit Tüneli Mavi Renkli Işıklarla Aydınlatıldı Rize'yi Erzurum'a bağlayan, 14,3 km uzunluğunda Türkiye'nin en uzun tüneli Ovit Tüneli geçtiğimiz günlerde geçici de olsa ilk kez araç trafiğine açıldı. Tünel içerisinde Avrasya Tüneli'ne benzer şekilde mavi renkli aydınlatmalar kullanıldı.
Sokak Lambalarının Arızasını Gidermeyen Dağıtım Şirketine Ceza Kesilecek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Genel Aydınlatma Yönetmeliği önemli değişiklikler yaptı. Bu değişiklikler kapsamında aydınlatma arıza ve eksiklerinin giderilmesi için dağıtım şirketlerine 24 saat süre tanınacak. Bu süre içerisinde giderilmeyen arızalar için dağıtım şirketine 572 lira para cezas...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *