Katalogda Belirtilen Işık Akısı Dava Konusu Oldu

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

02 Mart 2017 Perşembe, 12:45

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Avusturyalı aydınlatma üreticisi Planlicht, LED armatürlerinin performansının yanıltıcı olması (katalogdaki ışık akısı değerlerinin doğru olmaması) sebebiyle Alman mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Hakimler, LED armatürlerin tanıtımında yer alan ışık akısında LED’lerin kendi lümen değerlerinin verilmesinin yasak olduğuna hükmetti.

Davada Planlicht‘e karşı yer alan mimari aydınlatma firması XAL, Frankfurt Yüksek Eyalet Mahkemesi‘nin hükmünü “daha fazla şeffaflık için önemli bir adım” olarak değerlendirdi.

XAL yetkilileri açıklamalarına, “Aydınlatma tasarımcıları aydınlatma armatürü seçerken lümen çıkışı ve sistem kapasitesi ile ilişkili kesin bilgiye ihtiyaç duyarlar. Özellikle yüksek kaliteli LED armatürler kullanırken tasarımcılar üreticiler tarafından belirtilen bilgilere güvenmek ister. Ancak bazı üreticiler, basılı ve çevrimiçi kataloglarında bu bilgileri verirken şeffaf davranmamaktadır. Bir çok durumda lümen çıkışı LED veya LED modülün kendi değerlerini işaret etmektedir ve bu da armatürün gerçek ışık akısından önemli ölçüde daha yüksektir. Bu değer tasarımcılar için geçerli değildir, çünkü armatürün görünür ışık çıkışını temsil etmemektedir.

Benzer problem güç tüketimleri için de görünmektedir. Sürücü kayıpları dikkate alınmadan belirtilen güç tüketim değerleri gerçek tüketimden daha düşük görünmektedir. Bu da lümen/watt olarak gösterilen etkinlik faktörüne etki etmektedir. Kataloglardaki bu tür yanıltıcı bilgiler müşteriler için ciddi risk oluşturmaktadır. Müşteriler, düşük lüks seviyesi ile karşı karşıya kalabilir, devre kesicilerin yetersiz kapasite sebebiyle sorun çıkarması ile karşılaşabilirler.” şeklinde devam etti.

Planlicht CEO’su Felicitas Kohler, mahkemenin kararının çağdışı satış kurallarına ve uygulamalara dayandığını belirterek, şirketinin haksızlığa uğradığını söyledi.

XAL başkanı Harald Dirnberger Lux Review’a yaptığı açıklamada “Bu kararın önemli bir emsal teşkil edeceğine eminiz ve aydınlatma sektörünün tümüne şeffaflık için yüksek düzeyde katkıda bulunacaktır. Yüksek kalite aydınlatma çözümleri üreticisi olarak biz, doğru bilgiyi müşterilerimize sunmamız gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

İçerik Önerileri

LED Sokak Aydınlatmaları Roma’da Tartışma Yarattı Roma, 2700 yıllık tarihsel geçmişi, antik mimarisi, ve zamana meydan okuyan güzelliği ile özellikle geceleri muhteşem bir şehir. Özellikle sıcak beyaz sodyum lambaları Roma’ya altın sarısı ile harelenmiş görüntüsü veriyordu. Son zamanlarda gerçekleştirilen LED aydınlatma dönüşümü Roma sakinlerini ha...
Tavuk Çiftlikleri İçin Geliştirilen LED Lamba Tavuk çiftlikleri için geliştirilen LED lamba ile tavukların retinası için özel bir ışık spektrumu yakalanıyor. Bu teknoloji tavukları rahatlamış ve mutlu hissettiriyor.
Akıllı Aydınlatmada Bluetooth Devrimi Aydınlatma sistemleri artık dijital hale geliyor ve çok sayıda akıllı aydınlatma ürünü pazarda yer ediniyor. Bluetooth aydınlatma endüstrisine çok sayıda çözüm getiriyor.
Yetersiz Aydınlatmanın Neden Olduğu İş Kazasında Firma Kusurlu Bulundu İngilitere'de cam ve kimyasal ürünler üreten AGC Chemicals Europe firmasında çalışan David Crellan, arızalı bir borudan üzerine asit dökülmesi sonucunda ciddi şekilde yaralandı. Yapılan incelemelerde boru hattının bululduğu bölgedeki aydınlatmanın yetersiz olduğu anlaşıldı ve dava sonucunda firma 30...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

  1. Mesut ÇINAR

    24 Nisan 2016 at 20:33

    Ülkemizde de son kullanıcılar LED teknolojisini öğrendikçe bu gibi davaları duymaya başlayacağız. İşte o gün yıllar önce uluslararası aydınlatma komisyonu tarafından belirlenen aydınlatma standart ve şartnamelerini ülkemizde öğrenmeye başlayacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *