İthal Aydınlatma Ürünleri Gümrükte Testten Geçemedi

Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi. Aydınlatma ürünlerinin üçte biri testten geçemedi.

27 Eylül 2017 Çarşamba, 08:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi.

CE işareti aslında ilgili testlerin yapıldığını ve ürünün güvenli olduğunu gösteriyordu ancak, özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen ürünlerin test raporlarında bazı eksiklikler olduğu hatta güvenliği tehlikeye atacak bazı hataların bulunduğu belirtildi.

Ekonomi Bakanlığı yaptığı denetimlerle, yalnızca testleri yapılmış güvenli ürünlerin piyasaya sürülmesi için çaba gösteriyor.

Gümrükte şüpheli bir durum tespit edildiğinde, TSE veya Ekonomi Bakanlığı ürün ile ilgili test raporlarının doğrulunu kontrol ediyor. Son zamanlarda pek çok raporun yanıltıcı olduğu tespit edildi ve bu raporu ibraz edenlere idari yaptırım uygulandı.

Özellikle Çin’den ithal edilen ürünlerde bu sorun tespit edildi. Bakanlık yetkilileri Çin makamlarıyla temas kursa da bir sonuç alamadı. Hal böyle olunca 17 Temmuz 2017 tarihi itibariyle sıkı denetimler başladı. Bu denetimler kapsamında riskli görülen ürünler teste tabi tutuldu.

Genel anlamda teste tabi tutulan ürünlerden yaklaşık %15’i testi geçemedi. Aydınlatma ürünleri bazında ele alındığında ise, teste giren ürünlerin üçte biri testte kaldı. Testte başarısız olan ürünlerin ithalatına izin verilmedi.

Güvensiz olduğu tespit edilen ürünlerin daha önce piyasaya sürülmüş olabileceği belirtildi. Bakanlık, bu ürünlerin listesini yetkili piyasa gözetim ve denetim kuruluşlarına iletti.

Bazı ithalatçılar uygulamanın kısa süre sonra kalkacağını düşünerek ürünlerini gümrükte beklettiği öğrenildi. Ancak, bakanlık kalitesiz ve güvensiz ürünleri yurda sokmama konusunda ısrarcı.

Vatandaşların can ve mal güvenliğini korumak, kaynakların etkin kullanılmasını sağlamak için yapılan bu çalışma, yerli üreticiler tarafından olumlu karşılanıyor.

İçerik Önerileri

Küçük Bir Şirket LED Aydınlatma Pazarında Nasıl Ayakta Kalabilir? Belirli bir ürün yelpazesine odaklanın ve o alanda profesyonel olun. Her türlü aydınlatma elamanını üretmeyin, bu sizin her yönden avantajınızı yitirmenize sebep olabilir. Bir alanı iyi bilin ve bu alanda güçlü olmaya çalışın. Ürünlerin farklılaştırılması, daha çok gelişme fırsatı yaratır....
Aydınlatma Firmaları Rehberi Ayda 4.000'in üzerinde sektör ilgilisinin ziyaret ettiği Aydınlatma Portalı'nda firmanız ile yer almak ister misiniz? Firma profili, ürün ve hizmetleri hakkında bilgilerin yanı sıra firmaların iletişim bilgilerinin de paylaşılacağı bu rehber ile yerli firmalarımızın tanıtımına destek verilmesi, kola...
ODTÜ’lü Ekibe A’ Design Award Aydınlatma Kategorisinde Tasarım Ödülü Karayollarında kullanılan LED aydınlatmalara modüler bir yaklaşım ile farklı ihtiyaçlara hızlı çözümler sunabilmek için tasarlanan "Wave LED Aydınlatma Sistemi" isimli proje Aydınlatma Ürünleri ve Projeleri kategorisinde A’Design Award almaya hak kazandı.
Dolandırıcılar Aydınlatma Sektörüne Dadandı Dolandırıcılar, büyük proje isimlerini kullanarak aydınlatma firmalarını, aydınlatma tasarımcılarını ve mimarları hedef alıyor. Linkedin üzerinden ortak bağlantıları kullanarak irtibata geçen dolandırıcılar, ardından whatsapp üzerinden proje detayları aktarıyor hatta yüz yüze görüşmeler yapıyor....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum

  1. COSMOLED

    5 Ekim 2017 at 10:11

    1. 2011 den bu yana cebine 10 bin dolar koyup Çin den bilumum çöp LED armatür getirip piyasaya süren bu kişilere herhangi bir yaptırım uygulanacak mı.
    2. Piyasa bu tür çöp ürünler ile dolu. Ne yapılacak
    3. Yerli üretim yalanına sarılarak çöp üreten ve piyasaya süren uyanıkların malzemelerini kontrol etmeyi düşünüyorlar mı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *