İskonto Nasıl Hesaplanır?

Firmaların fiyat listesi genelde standart bir tarifede oluşturulur ve her müşteriye özel iskonto tanımlanır. Müşteri fiyat listesinden ürünü bulur, fiyatına bakar ve iskonto oranıyla alış fiyatını hesaplar. Peki iskonto nasıl hesaplanır?

16 Mayıs 2018 Çarşamba, 07:03

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Firmaların fiyat listesi genelde standart bir tarifede oluşturulur ve her müşteriye özel iskonto tanımlanır. Müşteri fiyat listesinden ürünü bulur, fiyatına bakar ve iskonto oranıyla alış fiyatını hesaplar. Peki iskonto nasıl hesaplanır?

İskonto oranları genellikle %5, %10, %20 gibi oranlar olsa da aydınlatma sektöründe %50, %60, %70 gibi oranlar karşımıza çıkmaktadır. Yani, fiyat listesinde ürünün gerçek fiyatının 2 katı veya daha fazlası tutarlar yazmaktadır.

İskonto hesabı aşağıdaki formül yardımıyla doğru bir şekilde yapılabilir.

Liste Fiyatı x [1-(İskonto Oranı/100)] = Alış Fiyatı

İskonto oranınız %70 ise, bu 70 sayısını 100’e bölündüğünde 0,7 sayısı elde edilir. Bu oran liste fiyatından çıkartılacak ve alış fiyatı bulunacaktır. 1’den bu sayının çıkartılması alış fiyatı katsayısını bulmamızı sağlar. 1-0,7 işlemi yapıldığında 0,3 kat sayısı bulunur. Şimdi liste fiyatıyla bu sayıyı çarptığımızda gerçek alış fiyatımızı, yani ödeyeceğimiz miktarı hesaplayabiliriz.

Daha somut bir örnek ile devam edelim. Liste fiyatı 100$ olan bir ürünü ele alalım. İskonto oranımız da %60 olsun. 1-0,6=0,4 sayısını bulalım. Liste fiyatımız olan 100$‘ı 0,4 ile çarpalım ve alış fiyatımızı hesaplayalım. Sonuç 40$ olacaktır. Yani iskonto oranımızdan gelen indirim tutarı $60 olduğundan liste fiyatından bu tutarda indirim yapılmış, 40$ sonucuna ulaşılmıştır.

100$ x [1-(60/100)] = 40$

veya

– 0,6 0,4
100$ x 0,4 = 40$

En basit yoluyla, 1’den iskonto oranınızı çıkartın. Burada elde ettiğiniz kat sayıyı liste fiyatıyla çarparak alış fiyatınızı kolayca hesaplayabilirsiniz.

Hesap makinesi marifetiyle işlemi daha da kolaylaştırmak isterseniz. Sırasıyla liste fiyatı, çarpı, iskonto oranı, yüzde, eksi, eşittir işlemini yapmalısınız. Yani; “100×60%-=” işlemini yapmanız alış fiyatını bulmanızı sağlayacaktır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir