Işıklar Oruç Tutmanıza Yardımcı Olabilir Mi?

Sahurda güneş ışığı olmadığından, sadece davul sesiyle uyanmak çok da kolay değil. Davula sarılan rengarenk LED ışıkları da güneş kadar parlak değil. Peki sahura kadar iyi bir uyku çekmek, sahurda kolay uyanmak için evimizin ışıkları bize yardımcı olabilir mi?

11 Haziran 2018 Pazartesi, 07:49

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Sabahın erken saatlerinde kalkmak, işe gitmek oldukça zordur. Bundan daha zor bir şey varsa o da, gecenin bir yarısında, daha güneş yüzünü göstermeden sahura kalkmak olabilir.

Vücudumuz 24 saat boyunca, güneş ışığından büyük ölçüde etkilenir. Vücut saatimiz, gün ışığına göre kendini ayarlar. Güneş battığında, akşam karanlığında vücudumuz melatonin hormonu üretmeye başlar. Vücutta bu hormon salgılandığında, uyku hali ortaya çıkar.

Güneş doğana kadar melatonin üretimi devam eder ve vücut üzerinde etkileri sürer. Güneş tekrar ortaya çıktığında ise melatonin üretimi durur ve uyku hali ortadan kalkar. Güneş ışığı sayesinde daha kolay uyanabiliriz.

Şimdi, sahur için gece saat 2-3 gibi uyanmamız gerekiyor. Bu saatlerde güneş ışığı olmadığından, sadece davul sesiyle uyanmak çok da kolay değil. Davula sarılan rengarenk LED ışıkları da güneş kadar parlak değil. 🙂 Peki sahura kadar iyi bir uyku çekmek, sahurda kolay uyanmak için evimizin ışıkları bize yardımcı olabilir mi?

Öncelikle iftardan sonra, akşam saatlerindeki aydınlatma ve uykuya geçiş arasındaki ilişkiyle başlayalım.

Ev aydınlatmaları için genellikle sıcak renklerin (sarıya yakın) kullanılması gerektiğini belirtiyoruz. Bu uyarının arkasında bilimsel bir gerçeklik var. Beyaz ışık, içerisinde barındırdığı yüksek orandaki mavi ışık (mavi spektrumda ışığın fazla miktarda olması) sebebiyle melatonin seviyesini olumsuz etkiler ve uykuya geçmede zorluk yaşanmasına sebep olur.

Evde dinlenme alanlarında, sarı renkli ışıkların kullanılması, gecenin ilerleyen saatlerinde parlaklık seviyelerinin kademeli olarak azaltılması, melatonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olarak, uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

Uykuya geçtik, ancak şimdi bir de sahur için uyanmamız gerekiyor. Sahur için uyandıktan sonra da bir saat içerisinde yeniden uykuya geçmek gibi zorlu bir görevimiz var. Peki bunu nasıl sağlayacağız?

Gün doğumunu taklit eden bir uyandırma ışığı, yataktan kalkmanızı kolaylaştırabilir. Güneş ışığının etkisini yaratmak için, uyanma anında 5000K-6000K aralığında soğuk beyaz renkte aydınlatma sağlamak gereklidir. Uyanma anından itibaren, renk sıcaklığının 2700K seviyesine kadar kaydırılması yeniden uykuya geçiş için etkili olacaktır. Bu kontrol, renk sıcaklığı kontrol edilebilen, akıllı aydınlatma sistemleriyle sağlanabilir. Cep telefonunuza bağlanabilen, basit bir LED lamba ile bu program kolayca gerçekleştirilebilir.

Sabahın erken saatlerinde iş için yeniden uyanmak gerektiğinde, tekrar soğuk beyaz renkte aydınlatma kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Bu, güne daha zinde ve enerjik başlamanıza yardımcı olacaktır.

İçerik Önerileri

Doğru Aydınlatma Satışı Artırıyor Hürriyet gazetesinden Hakan Aytaş, İş Dünyasından Portreler köşesinde; Murat Çap ile Almanya’nın sayılı şirketleri arasında yer alan Luxwelt’in doğuşunu ve ışığın insanlar üzerindeki etkilerini konuştu.
Milletvekili Zeki Aygün: Aydınlatmada İsraf Yapmayacağız Enerji tasarrufunun ulusal bir görev olduğuna dikkat çeken Aygün, özellikle aydınlatma konusunda israf yapılmaması gerektiğini söyledi.
ODTÜ’lü Ekibe A’ Design Award Aydınlatma Kategorisinde Tasarım Ödülü Karayollarında kullanılan LED aydınlatmalara modüler bir yaklaşım ile farklı ihtiyaçlara hızlı çözümler sunabilmek için tasarlanan "Wave LED Aydınlatma Sistemi" isimli proje Aydınlatma Ürünleri ve Projeleri kategorisinde A’Design Award almaya hak kazandı.
LED Aydınlatma Nedir? Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot), yani kısaca LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biridir. Sağladığı faydalar sebebiyle, kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli faydası, düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü sayesinde klasik aydınlatmaya göre çok daha ekonomik olmasıdır....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *