tr Türkçe
İş İlanları
19 Eylül 2018 Çarşamba

Işık Akısı (Lümen) Nedir, Nasıl Ölçülür?

Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen’dir. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) veya bir dizi sensör gereklidir. Entegre küre, ışık akısı ölçümü için en güvenilir ve en uygun ölçüm yöntemidir.

14 Mart 2018 Çarşamba, 07:17

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen‘dir.

Eskiden 30W, 60W, 100W‘lık ampullerin ne kadar ışık verdiğini bilir, lümen değerleriyle ilgilenmemiz gerekmezdi. Ancak LED teknolojisi gün geçtikçe gelişmekte, birim güç başına daha fazla ışık vermektedir. Bu da piyasada farklı güçte, farklı lümen değerine sahip ürünlerin yer almasına sebep olmaktadır. Yani, bir markaya ait 10W LED lamba, diğer markanın 8W’lık LED lambasından daha az ışık veriyor olabilir. Bu yüzden güç yerine yada güç ile birlikte lümen değerine dikkat etmek gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bir ışık kaynağının lümen değerini ölçmek için özel ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) veya bir dizi sensör gereklidir. Bu yüzden lümen değeri üretici tarafından ölçülür ve ürün üzerinde belirtilir.

Entegre küre, ışık akısı ölçümü için en güvenilir ve en uygun ölçüm yöntemidir. Integrating sphere (entegre küre), Ulbricht küresi olarak da bilinir. Işık kaynağının ışık akısı (lümen), etkinlik faktörü (lümen/watt) parametrelerinin ölçülmesine olanak tanır.

Işık kaynağı, lamba, ampul ya da aydınlatma armatürü kürenin içerisine yerleştirilir ve kürenin kapağı kapatılır. Bilgisayar yardımıyla ölçüm başlatılır ve sonuç raporu alınır. Bu raporda aydınlatma armatürünün ışık akısı (lm), etkinlik faktörü (lm/W), renk sıcaklığı (CCT), renksel geriverim indeksi (Ra), güç değeri (W), renk kordinatları (x, y, u, v, u’, v’) ve dalga boyu (nm) yer alır.

Küre ölçümü ile ışık şiddeti dağılımı grafiği yani aydınlatma elemanının hangi açıda ne kadar ışık yaydığı çıkartılamaz. Bunun için bir gonyofotometre cihazı kullanılmalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

LED Aydınlatmada İnsan Faktörü Işık ve Aydınlatma Topluluğu (SLL) tarafından yayınlanan rapor, LED ışık kaynaklarından gelen ışığa maruz kalmanın positif ve negatif etkileri üzerine veriler içeriyor. İnsanların LED aydınlatma çözümlerine karşı tepkilerini anlatan raporda; sadece verimlilik ve maliyet değil insanın ışık kaynakları...
Foot-Kandela ve Lüks Arasındaki Fark Nedir? Foot-kandela ve Lüks aydınlatma birimleri arasındaki farkı, Amerlux pazarlama ve ürün yönetimi başkan yardımcısı Bill Plageman detaylarıyla açıkladı.
Modüler LED Aydınlatma Sistemleri Tasarımın gereksinimlerine uygun olarak puzzle parçaları gibi kullanabildiğimiz bu tip ürünler kompakt yapılarının içinde gövde, LED ve lens olmak üzere özetle 3 ana parçadan oluşuyorlar.
Türkiye’de LED Aydınlatma ve Çin Menşeli Ürünlerle Rekabet Gücü Türkiye'de aydınlatma sektörüne bakınca üç çeşit firma görüyorum. Birincisi şikayet edenler, ikincisi müşteriyi bilinçlendirmeye çalışanlar, üçüncüsü hiçbir şey yapmayanlar. Siz hangisisiniz?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *