Işık Akısı (Lümen) Nedir, Nasıl Ölçülür?

Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen’dir. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) veya bir dizi sensör gereklidir. Entegre küre, ışık akısı ölçümü için en güvenilir ve en uygun ölçüm yöntemidir.

14 Mart 2018 Çarşamba, 07:17

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Işık akısı, bir aydınlatma elemanının her yönde yaydığı toplam ışık miktarını yani ışık gücünü ifade eder. Birimi lümen‘dir.

Eskiden 30W, 60W, 100W‘lık ampullerin ne kadar ışık verdiğini bilir, lümen değerleriyle ilgilenmemiz gerekmezdi. Ancak LED teknolojisi gün geçtikçe gelişmekte, birim güç başına daha fazla ışık vermektedir. Bu da piyasada farklı güçte, farklı lümen değerine sahip ürünlerin yer almasına sebep olmaktadır. Yani, bir markaya ait 10W LED lamba, diğer markanın 8W’lık LED lambasından daha az ışık veriyor olabilir. Bu yüzden güç yerine yada güç ile birlikte lümen değerine dikkat etmek gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bir ışık kaynağının lümen değerini ölçmek için özel ekipmanlara ihtiyaç duyulur. Işık akısının ölçümü için integrating sphere (entegre küre) veya bir dizi sensör gereklidir. Bu yüzden lümen değeri üretici tarafından ölçülür ve ürün üzerinde belirtilir.

Entegre küre, ışık akısı ölçümü için en güvenilir ve en uygun ölçüm yöntemidir. Integrating sphere (entegre küre), Ulbricht küresi olarak da bilinir. Işık kaynağının ışık akısı (lümen), etkinlik faktörü (lümen/watt) parametrelerinin ölçülmesine olanak tanır.

Işık kaynağı, lamba, ampul ya da aydınlatma armatürü kürenin içerisine yerleştirilir ve kürenin kapağı kapatılır. Bilgisayar yardımıyla ölçüm başlatılır ve sonuç raporu alınır. Bu raporda aydınlatma armatürünün ışık akısı (lm), etkinlik faktörü (lm/W), renk sıcaklığı (CCT), renksel geriverim indeksi (Ra), güç değeri (W), renk kordinatları (x, y, u, v, u’, v’) ve dalga boyu (nm) yer alır.

Küre ölçümü ile ışık şiddeti dağılımı grafiği yani aydınlatma elemanının hangi açıda ne kadar ışık yaydığı çıkartılamaz. Bunun için bir gonyofotometre cihazı kullanılmalıdır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Aydınlatma Armatürlerinde Arızaların Sadece %10’u LED’den Kaynaklı LED aydınlatma üreticileri ürünlerine çoğu zaman 50.000-60.000 saat ömür biçer. Bunu belirtirken LED'in ömür öngörüsünü referans alır. Ancak unutulan bir şey vardır, LED aydınlatmalarda arızalarının büyük bir çoğunluğu LED'lerin dışında gelişiyor.
5 Adımda LED Aydınlatma Dönüşümü Mevcut eski aydınlatma sistemlerini yeni teknoloji LED aydınlatma sistemleri ile değiştirmek, enerji maliyetlerini aşağıya çeker. Mevcut pazar koşullarına bakıldığında akılda kalan algı, "LED aydınlatmaya geçin tasarruf edersiniz!" şeklindedir. Bu yalnız başına doğru bir yaklaşım değildir, bu değişi...
Isıl Tasarımın Işık Verimi Açısından Karşılaştırılması Teknolojinin gelişmesiyle birlikte aydınlatma sektöründe de gelişmeler yaşanmıştır, bu değişimlerin en önemlisi şüphesiz aydınlatma elemanlarının enerji verimlerinin artmasıdır. Yalnız, bu yenilikler verimliliği arttırırken, yanlarında çözülmesi gereken mühendislik problemlerini getirmişlerdir....
Konvansiyonel ve LED Armatür Gövde Farklılığının Isıl Açıdan İncelenmesi LED teknolojisinin gelişmesiyle, aydınlatma armatürleri gövde tasarımlarında dikkat edilmesi gereken çok önemli bir konu olan ısıl tasarımı beraberinde getirmiştir. Bu problem aynı zamanda LED’li tasarımların konvansiyonel tasarımlardan farklı olması gerektiğini ortaya koymakla beraber, bu yazıda bo...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *