İş İlanları
09 Eylül 2019 Pazartesi

Hastanelerde Renkli Aydınlatma Dönemi Başladı

Danimarka’da bir hastaneye renkli aydınlatma sistemi kuruldu. Kıdemli doktorlar bunun klinik personelinin daha doğru teşhiste bulunmasına yardımcı olacağına inanıyor. Ameliyathanedeki aydınlatma görsel koşulları optimize edip cerrahlar, doktorlar ve hemşireler için daha rahat bir çalışma ortamı sağlıyor.

17 Kasım 2018 Cumartesi, 14:36

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Danimarka’da bir hastaneye renkli aydınlatma sistemi kuruldu. Kıdemli doktorlar bunun klinik personelinin daha doğru teşhiste bulunmasına yardımcı olacağına inanıyor.

Silkebog Bölge Hastanesi’nde test veri ekranları ve röntgen, ultrason, MRI, CT tarama gibi görüntüleme cihazlarının bulunduğu alanlardaki aydınlatmaya renkli lambalar takılarak gölgelerin giderilmesi ve yapısal detayların öne çıkarılması sağlandı.

Tavan LED’leri veya flüoresanlarla yapılan geleneksel beyaz aydınlatmanın, yansıma ve kamaşmaya neden olarak ekrandaki bilginin karışması sonucunu doğurabileceğini fark edildi.

Hastane yöneticileri, yeni aydınlatmanın önemli detayları öne çıkararak ekrandaki temel unsurların belirlenmesini kolaylaştıracağına inanıyor. Görev yapan operatör, maksimum rahatlık için rengi kendine göre ayarlayabilecek.

Cerrah ve doktorlarla işbirliği yapılarak, personelin kişisel tercihler arasında geçiş yapmasını kolaylaştıran merkezi bir dokunmatik ekrandan kumanda edilen renkli ışık senaryoları uygulandı.

Hastane, ayarlanabilir aydınlatmayı ilk kullananlardan. Ofislerinde, yoğun bakım ünitesinde ve ameliyathanelerin beşinde zaten bu tip aydınlatma kullanılıyor. Ameliyathanedeki aydınlatma görsel koşulları optimize edip cerrahlar, doktorlar ve hemşireler için daha rahat bir çalışma ortamı sağlıyor.

Bölge sağlık müdürlüğü de başka tesislerde yenilikçi aydınlatma uygulamaları yapıyor.

Yaşlı hastalardaki serotonin ve melatonin seviyelerini yönetme amacıyla Marienlund Bakım Evi‘nde ayarlanabilir aydınlatma tesisatı kullanılıyor.

Avrupa’nın en büyük insan odaklı aydınlatma kurulumu olarak adlandırılan proje, Silkeborg’daki 120 destekli yardım tesisini kapsıyor.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir