Güneşe Li-Fi Takılır Mı?

Geçtiğimiz günlerde ajanslar “Ampuller modeme dönüşecek!” başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi’nin Wi-Fi’ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterince ulaştırılamıyordu. Haber yayınlandığı anda eğlenceli, ilginç yorumlar art arda gelmeye başladı.

25 Aralık 2017 Pazartesi, 07:46

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Geçtiğimiz günlerde ajanslar “Ampuller modeme dönüşecek!” başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti.

Haberde evlerimizde kullandığımız LED ampullerin, üzerine yerleştirilecek vericiler sayesinde ışık aracılığıyla internet erişimi sağlayacağını özetle anlatıyordu.

Li-Fi‘nin Wi-Fi‘ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterince ulaştırılamıyordu. Haber yayınlandığı anda eğlenceli, ilginç yorumlar art arda gelmeye başladı.

Yorumlarda genel itibariyle gündüz ışıkların açılmasından, elektrik tüketiminden ve benzer konulardan bahsediliyor.

Kota dolunca ampul sönecek mi? – Sedat

Gündüz ben internet için ışığı açarsam babam benim kulaklarımı fena çınlatır. – Çebnioğlu

Her odaya bir lamba bağlayacağımıza göre şimdiden kaçak elektrik kullanmanın yolunu aramaya başlayayım. 2 seneye anca bulurum. – Kaçak

Aletirik faturaları tavan yapacak. – Hakan

Gündüz internete giremeyecek miyiz? – Gündüz

Oğlum o lambayla oynama. Aha da modem patladı. – Hakkı

Komşudan beleş alıyordum. Şimdi birde ışık mı isteyip mahcup olacağım. – Özet

Gecenin 1’inde ampul patlayınca işin yoksa nöbetçi elektrikçi ara internete gireceğim diye. Tutmaz bu. – Düşünen Adam

Akşamları ışığı açıyorum gündüzde açarsam bizimkilerle kavga ederim herhalde. – Fatih

Zeki Müren de bizi görecek mi? – Ömer Mutlu

Oğlum kapatma lambayı internet kesiliyo daa. 🙂 Maç izliyoruz şurada dimi. – Umut Işık

Her odaya, balkona, bahçeye led lamba mı alacağız? Işık duvardan geçemeyeceğine göre nasıl olacak bağlanma sorunları? – Soru

En ilginç öneri ise “Trabzon” kullanıcı adlı muhtemelen Trabzonlu bir kişiden geldi.

Bunu bide güneşe takabilseydik. – Trabzon

Bence bu son yorum güzel. Karadeniz insanının harika zekasının bir göstergesi. Elbette güneşe Li-Fi verici takılmaz ama güneş ışığı Li-Fi için nasıl kullanılır güzel fikirler çıkabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Aydınlatma Nedir? Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot), yani kısaca LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biridir. Sağladığı faydalar sebebiyle, kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli faydası, düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü sayesinde klasik aydınlatmaya göre çok daha ekonomik olmasıdır....
Havayolu Şirketleri Ruh Halini Düzelttiği İçin Mavi LED’i Tercih Ediyor Yolculuğun daha keyifli ve dinlendirici geçmesini isteyen havayolu şirketleri kabinde genellikle mavi LED'leri tercih ediyor. Peki bu tercih ne kadar doğru?
Aydınlatma Portalı Basılı Dergi Çıkartmalı Mı? Aydınlatma Portalı, sadece bir yılda sektörün lider portalı olma başarısını gösterdi. Bu hızlı yükseliş, beraberinde bir soruyu getirdi; basılı dergi çıkartmalı mıyız? Anketimize katılarak görüşlerinizi iletirseniz seviniriz.

Yorum

  1. Turgut çiftci

    29 Aralık 2017 at 15:27

    Pelsan iyi bir firma

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *