tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Giyim mağazasında ek bir ışıklandırma donanımı kullanmadan, mevcut aydınlatmalar yardımıyla fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyen bir takipçimiz bizden yardım istedi. Giyim mağazasında kaç lüks aydınlatma yapılmalıdır? Hangi ürünler kullanılmalıdır? Renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Merak edilen soruları, Aydınlatma Portalı kurucusu Emre Yılmaz cevapladı.

06 Mart 2018 Salı, 07:50

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Soru:

Merhaba Emre Bey,

Blogunuza denk geldim, yazılarınızın bir çoğunu okudum hepsi de samimi ve akıcı. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum öncelikle.

Bir konuda vaktinizi alacağım, yorumlarınız bizim için çok önemli.

İnternet üzerinden bayan giyim ürünleri satıyoruz. Ürünleri herhangi bir paraflash veya softbox kullanmadan çekmek istiyoruz. Ofis içerisinde gün ışığına en yakın ışıklandırmayı kullanarak hem ofisin sürekli göze hitap eden bir tasarıma sahip olmasını istiyor, hem de çekimleri bu alanda yapmak istiyoruz.

Mağaza ışıklandırmalarında özellikle mücevher pırlanta satan mağazalar, giyim mağazalarına göre çok daha gözümüze hoş geliyor. Dışarıda güneş olmasa bile sanki içeride güneş ışığı varmış doğallığında ışık veriyor.

Bu konuda önerileriniz ne olur? Marka, watt, lümen, kelvin vs. gibi değerleri ne olmalı?

Ofisimiz toplam 60-70m2’lik bir alana sahiptir.

Teşekkürler,
İyi Çalışmalar

Cevap:

Giyim işi olduğu için yüksek CRI değerine (CRI 80, CRI 90 veya mümkünse CRI 95) sahip aydınlatmaları tercih etmenizi öneririm. CRI yani renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek renklerine ne kadar yakın gösterildiğini temsil eder. Gün ışığı CRI 100 olarak kabul edilir.

Difüzörlü backlight LED panel kullanırsanız homojen bir aydınlatma yapabilirsiniz. 60×60 cm ölçülerdeki LED paneller maliyet bakımından doğru tercih olacaktır. Renk sıcaklığı 4000K öneririm. Güç olarak genelde piyasada 36W ürünler bulunmaktadır. Marka çok çeşitli, bu yüzden üreticilerle görüşüp karar vermenizi tavsiye ederim. Hızlı Teklif Al formunu doldurarak, firmalardan teklif isteyebilirsiniz.

Yaklaşık 500 lüks aydınlatma seviyesi sizin için yeterli olacaktır. Ancak daha yüksek aydınlatma isterseniz 1000 lüks‘e kadar çıkmanız gerekebilir. Çok kabaca, 500 lüks için 70m2 alan için 10 tane 36W (3600 lümen) LED panel kullanmanız gerekir. 1000 lüks için aydınlatma sayısını 2 katına çıkartabilirsiniz. Dim edilebilir aydınlatmalar alırsanız, parlaklığı dilediğiniz gibi artırıp azaltabilirsiniz. Ancak bu tür LED paneller biraz pahalıdır. Dilerseniz lambaları dimli yapmak yerine 5+5 şeklinde gruplandırarak aydınlatmalarınızı ihtiyaç durumuna göre devreye alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Doğru Aydınlatma Satışı Artırıyor Hürriyet gazetesinden Hakan Aytaş, İş Dünyasından Portreler köşesinde; Murat Çap ile Almanya’nın sayılı şirketleri arasında yer alan Luxwelt’in doğuşunu ve ışığın insanlar üzerindeki etkilerini konuştu.
2017 Yılı İçin Öngörülen Aydınlatma Trendleri Aydınlatma sektörü, başta LED ışık kaynakları olmak üzere geçmiş on yıllara kıyasla daha hızla ilerliyor. 2107 yılı için trend öngörülerini sizler için derledik. İşte 2017 yılında aydınlatma sektöründe göreceğimiz olası trendler.
Türkiye Işık Kirliliği Araştırmasında En Kirli 50 Ülke Arasında Gösterildi Nüfusu ışık kirliliğine en fazla maruz kalan ülkeler sıralamasına göre Türkiye, 220 ülke arasında Meksika ve Dominik Cumhuriyeti'nin ardında 47. sırada yer alıyor. Türkiye bu ışık kirliliği değerleriyle, dünya ortalamasının %58 üzerinde, Avrupa ortalamasına göre ise %3 daha kirli....
Güvensizliği Tespit Edilen LED Aydınlatma Ürünleri İçin Toplatma Kararı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, tehlike yarattığı gerekçesiyle 43 ürün için toplatma kararı aldı. Yayınlanan listede bazı markaların LED'li aydınlatma armatürleri ve LED lambaları da yer alıyor. Toplatma kararı alınan ürünlerden ellerinde bulunanların, üretici firmaya başvuruda bulunması gerek...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *