Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Giyim mağazasında ek bir ışıklandırma donanımı kullanmadan, mevcut aydınlatmalar yardımıyla fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyen bir takipçimiz bizden yardım istedi. Giyim mağazasında kaç lüks aydınlatma yapılmalıdır? Hangi ürünler kullanılmalıdır? Renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Merak edilen soruları, Aydınlatma Portalı kurucusu Emre Yılmaz cevapladı.

06 Mart 2018 Salı, 07:50

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Soru:

Merhaba Emre Bey,

Blogunuza denk geldim, yazılarınızın bir çoğunu okudum hepsi de samimi ve akıcı. Paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum öncelikle.

Bir konuda vaktinizi alacağım, yorumlarınız bizim için çok önemli.

İnternet üzerinden bayan giyim ürünleri satıyoruz. Ürünleri herhangi bir paraflash veya softbox kullanmadan çekmek istiyoruz. Ofis içerisinde gün ışığına en yakın ışıklandırmayı kullanarak hem ofisin sürekli göze hitap eden bir tasarıma sahip olmasını istiyor, hem de çekimleri bu alanda yapmak istiyoruz.

Mağaza ışıklandırmalarında özellikle mücevher pırlanta satan mağazalar, giyim mağazalarına göre çok daha gözümüze hoş geliyor. Dışarıda güneş olmasa bile sanki içeride güneş ışığı varmış doğallığında ışık veriyor.

Bu konuda önerileriniz ne olur? Marka, watt, lümen, kelvin vs. gibi değerleri ne olmalı?

Ofisimiz toplam 60-70m2’lik bir alana sahiptir.

Teşekkürler,
İyi Çalışmalar

Cevap:

Giyim işi olduğu için yüksek CRI değerine (CRI 80, CRI 90 veya mümkünse CRI 95) sahip aydınlatmaları tercih etmenizi öneririm. CRI yani renksel geriverim indeksi, objelerin gerçek renklerine ne kadar yakın gösterildiğini temsil eder. Gün ışığı CRI 100 olarak kabul edilir.

Difüzörlü backlight LED panel kullanırsanız homojen bir aydınlatma yapabilirsiniz. 60×60 cm ölçülerdeki LED paneller maliyet bakımından doğru tercih olacaktır. Renk sıcaklığı 4000K öneririm. Güç olarak genelde piyasada 36W ürünler bulunmaktadır. Marka çok çeşitli, bu yüzden üreticilerle görüşüp karar vermenizi tavsiye ederim. Hızlı Teklif Al formunu doldurarak, firmalardan teklif isteyebilirsiniz.

Yaklaşık 500 lüks aydınlatma seviyesi sizin için yeterli olacaktır. Ancak daha yüksek aydınlatma isterseniz 1000 lüks‘e kadar çıkmanız gerekebilir. Çok kabaca, 500 lüks için 70m2 alan için 10 tane 36W (3600 lümen) LED panel kullanmanız gerekir. 1000 lüks için aydınlatma sayısını 2 katına çıkartabilirsiniz. Dim edilebilir aydınlatmalar alırsanız, parlaklığı dilediğiniz gibi artırıp azaltabilirsiniz. Ancak bu tür LED paneller biraz pahalıdır. Dilerseniz lambaları dimli yapmak yerine 5+5 şeklinde gruplandırarak aydınlatmalarınızı ihtiyaç durumuna göre devreye alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Aydınlatmada Yüksek Kalite Talebi Ticari kullanımda LED aydınlatma için yüksek kalite talebi hızla artıyor. Bunun yanında yüksek ışık kalitesi de talep ediliyor. Pazar, LED ışıklarda verimlilikteki sürekli gelişme ve yükselen renksel geriverim performansı faktörleri nedeniyle büyük ivme kazandı.
Aydınlık Restoranlarda Sağlıklı Seçimler Yapılıyor Loş restoranlarda yediğiniz yemekler size çekici mi geliyor? Yapılan son araştırma ile yeme alışkanlıklarının, ortamın aydınlatılmasından etkilendiği ortaya koyuldu.
Güneşe Li-Fi Takılır Mı? Geçtiğimiz günlerde ajanslar "Ampuller modeme dönüşecek!" başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi'nin Wi-Fi'ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterinc...
Türkiye’nin Web’de En İyi Aydınlatma Firmaları Alexa dünya çapındaki tüm internet sitelerini izliyor ve belirlediği kriterlere göre sıralama yapıyor. Alexa kullanıcıların girdikleri siteleri ve bu sitelerdeki davranışlarını izleyerek siteleri popülerliğine göre sıralıyor. Türkiye'deki aydınlatma firmalarıyla ilgili de böyle bir sorgulama yapmak ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *