tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Garanti Süresi Tüketicinin Öncelikleri Arasında Son Konu

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

16 Nisan 2018 Pazartesi, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olsa da, yanlış tasarlandığında ömrü beklenenden kısa olabiliyor. Arıza kimi zaman aşırı ısınma, kimi zaman voltaj dalgalanmaları kimi zaman da gövdenin yeterli sızdırmazlığı sağlamaması yüzünden ortaya çıkıyor. Üreticiler de ürünlerinin ömür beklentisini, garanti süresiyle destekleyerek tüketicilere sunuyor.

Farklı üreticiler farklı garanti süresi sunsa da, bazen aynı üreticide, aynı üründe bile farklı garanti süreleri söz konusu olabiliyor. Yani üretici, aynı ürünü hem 2 yıl hem de 5 yıl garantili olarak satabiliyor. Burada ürün üzerinde kullanılan bileşenler değişiyor ve ürün ömrü artırılmış oluyor. Tabi ki, fiyat da garanti süresiyle doğru orantılı olarak artıyor.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘a göre garanti belgesi ile satılması zorunlu olan ürünler listesinde aydınlatma ürünleri yer almıyor. Bu sebeple sektörde 1 yıl gibi kısa garanti süresine sahip ürünler yer aldığı gibi, garantisiz ürünler de bulunuyor.

Aydınlatma Portalı sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketicilere “LED aydınlatma alırken ilk önce hangisine dikkat edersiniz?” sorusu soruldu. Cevaplar arasında; fiyat, garanti süresi, lümen değeri ve marka vardı.

Bir hafta boyunca süren oylamaya 341 kişi katıldı. Katılımcıların %34’ü lümen değeri, %33’ü fiyat, %23’ü marka ve sadece %10’u garanti süresine dikkat ettiğini ifade etti. Anket sonuçlarına göre, tüketiciler ilk önce lümen değeri ve ürün fiyatına bakıyor. Garanti süresi ise sadece küçük bir topluluğun öncelikleri arasında yer alıyor.

İçerik Önerileri

LED’li Ramazan Davulcusu İlgi Odağı Oldu Ramazan davulcuları, ramazan ayının vazgeçilmezlerindendir. Davulcular bu yıl da sokak sokak gezip, insanları sahura kaldırıyor. Ramazan davulcuları da teknolojik gelişmelere ayak uydurdu ve davullarını LED ışıklarla renklendirdi. Bu da yetmedi kendilerine de bu ışıklardan monte etti....
İthal Aydınlatma Ürünleri Gümrükte Testten Geçemedi Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi. Aydınlatma ürünlerinin üçte biri testten geçemedi.
LED Aydınlatmada Polikarbonat Kullanımı 123 Bin Tona Ulaştı Hafif, dayanıklı, kolayca şekil verilebilen ve şık bir malzeme olan polikarbonata olan talep, LED endüstrisinin büyümesiyle birlikte hızla artıyor. ElectreniCast'ın araştırmasına göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde polikarbonat endüstrisi iki haneli büyüme rakamlarına ulaşacak.
Giyim Mağazasında Fotoğraf Çekimi İçin Aydınlatma Nasıl Yapılır? Giyim mağazasında ek bir ışıklandırma donanımı kullanmadan, mevcut aydınlatmalar yardımıyla fotoğraf çekimi gerçekleştirmek isteyen bir takipçimiz bizden yardım istedi. Giyim mağazasında kaç lüks aydınlatma yapılmalıdır? Hangi ürünler kullanılmalıdır? Renksel geriverim indeksi ne olmalıdır? Merak ed...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *