Garanti Süresi Tüketicinin Öncelikleri Arasında Son Konu

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

16 Nisan 2018 Pazartesi, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olsa da, yanlış tasarlandığında ömrü beklenenden kısa olabiliyor. Arıza kimi zaman aşırı ısınma, kimi zaman voltaj dalgalanmaları kimi zaman da gövdenin yeterli sızdırmazlığı sağlamaması yüzünden ortaya çıkıyor. Üreticiler de ürünlerinin ömür beklentisini, garanti süresiyle destekleyerek tüketicilere sunuyor.

Farklı üreticiler farklı garanti süresi sunsa da, bazen aynı üreticide, aynı üründe bile farklı garanti süreleri söz konusu olabiliyor. Yani üretici, aynı ürünü hem 2 yıl hem de 5 yıl garantili olarak satabiliyor. Burada ürün üzerinde kullanılan bileşenler değişiyor ve ürün ömrü artırılmış oluyor. Tabi ki, fiyat da garanti süresiyle doğru orantılı olarak artıyor.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘a göre garanti belgesi ile satılması zorunlu olan ürünler listesinde aydınlatma ürünleri yer almıyor. Bu sebeple sektörde 1 yıl gibi kısa garanti süresine sahip ürünler yer aldığı gibi, garantisiz ürünler de bulunuyor.

Aydınlatma Portalı sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketicilere “LED aydınlatma alırken ilk önce hangisine dikkat edersiniz?” sorusu soruldu. Cevaplar arasında; fiyat, garanti süresi, lümen değeri ve marka vardı.

Bir hafta boyunca süren oylamaya 341 kişi katıldı. Katılımcıların %34’ü lümen değeri, %33’ü fiyat, %23’ü marka ve sadece %10’u garanti süresine dikkat ettiğini ifade etti. Anket sonuçlarına göre, tüketiciler ilk önce lümen değeri ve ürün fiyatına bakıyor. Garanti süresi ise sadece küçük bir topluluğun öncelikleri arasında yer alıyor.

İçerik Önerileri

Sokak Aydınlatmaları Doğal Yaşamı Olumsuz Etkiliyor Geceleri yapay aydınlatma, öngörülmesi güç bazı yollarla çevreyi, doğayı etkileyebiliyor. Sokaklardaki LED ışıkları sadece gece gökyüzü manzaramızı mahvetmekle kalmıyor aynı zamanda doğal yaşamdaki canlıların davranış ve aktivitelerini de olumsuz yönde etkiliyor.
İthal Aydınlatma Ürünleri Gümrükte Testten Geçemedi Bugüne kadar belge üzerinden denetlenen ithal ürünler, Temmuz ayından itibaren bakanlık tarafından teste tabi tutulmaya başlandı. Sadece 2 ayda gümrüklere gelen 27 milyon üründen 3 bine yakın numune alınarak test edildi. Aydınlatma ürünlerinin üçte biri testten geçemedi.
Gıda Endüstrisinde LED Aydınlatmanın Yükselişi Banner firmasının zor koşullara dayanıklı olarak ürettiği WLS27 şerit LED'ler gıda üretim tesisleri için biçilmiş kaftan. Çeşitli mekanik etkilere karşı sapasağlam ayakta kalmayı başaran LED aydınlatma sistemi, bunun yanı sıra kimyasal madde, yüksek basınç ve yüksek sıcaklığa karşı da üstün dayanıkl...
Yanlış Bilinen LED Gerçekleri LED ışık kaynağı olarak son 10 yılda aydınlatmada çok hızlı bir biçimde kendine iyi bir yer edinmiştir. LED ışık kaynakları fark edilebilir bir hızla konvansiyonel ışık kaynaklarının yerini alırken, hala LED’ler hakkında bazı yanlış algı ve önermeler var.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *