tr Türkçe
İş İlanları
19 Eylül 2018 Çarşamba

Garanti Süresi Tüketicinin Öncelikleri Arasında Son Konu

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

16 Nisan 2018 Pazartesi, 07:11

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

LED aydınlatma ürünlerinde garanti süresi önemli bir konudur. Üreticiler de ürünlerine 2, 3, 5, 7 hatta bazıları 10 yıla kadar garanti vermektedir. Ancak tüketicilerin LED aydınlatma tercihinde, garanti süresinin akla gelen son konu olduğu ortaya çıktı.

LED’ler uzun ömürlü ışık kaynakları olsa da, yanlış tasarlandığında ömrü beklenenden kısa olabiliyor. Arıza kimi zaman aşırı ısınma, kimi zaman voltaj dalgalanmaları kimi zaman da gövdenin yeterli sızdırmazlığı sağlamaması yüzünden ortaya çıkıyor. Üreticiler de ürünlerinin ömür beklentisini, garanti süresiyle destekleyerek tüketicilere sunuyor.

Farklı üreticiler farklı garanti süresi sunsa da, bazen aynı üreticide, aynı üründe bile farklı garanti süreleri söz konusu olabiliyor. Yani üretici, aynı ürünü hem 2 yıl hem de 5 yıl garantili olarak satabiliyor. Burada ürün üzerinde kullanılan bileşenler değişiyor ve ürün ömrü artırılmış oluyor. Tabi ki, fiyat da garanti süresiyle doğru orantılı olarak artıyor.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun‘a göre garanti belgesi ile satılması zorunlu olan ürünler listesinde aydınlatma ürünleri yer almıyor. Bu sebeple sektörde 1 yıl gibi kısa garanti süresine sahip ürünler yer aldığı gibi, garantisiz ürünler de bulunuyor.

Aydınlatma Portalı sosyal medya hesapları aracılığıyla tüketicilere “LED aydınlatma alırken ilk önce hangisine dikkat edersiniz?” sorusu soruldu. Cevaplar arasında; fiyat, garanti süresi, lümen değeri ve marka vardı.

Bir hafta boyunca süren oylamaya 341 kişi katıldı. Katılımcıların %34’ü lümen değeri, %33’ü fiyat, %23’ü marka ve sadece %10’u garanti süresine dikkat ettiğini ifade etti. Anket sonuçlarına göre, tüketiciler ilk önce lümen değeri ve ürün fiyatına bakıyor. Garanti süresi ise sadece küçük bir topluluğun öncelikleri arasında yer alıyor.

İçerik Önerileri

Işıklar Oruç Tutmanıza Yardımcı Olabilir Mi? Sahurda güneş ışığı olmadığından, sadece davul sesiyle uyanmak çok da kolay değil. Davula sarılan rengarenk LED ışıkları da güneş kadar parlak değil. Peki sahura kadar iyi bir uyku çekmek, sahurda kolay uyanmak için evimizin ışıkları bize yardımcı olabilir mi?
Yılın Aydınlatma Firması Anketinde Finale Doğru Sektörün lider portalı, Aydınlatma Portalı tarafından düzenlenen Yılın Aydınlatma Firması Anketi için 11 Kasım tarihinde başlatılan oylama tüm hızıyla sürüyor. Üçüncü tura girilen oylamada en çok oy alan 20 firma Yılın Aydınlatma Firması olmak için yarışıyor.
Yılın Aydınlatma Firması Finalistleri Belirlendi Geçtiğimiz ay oylamaya açılan, 41 aydınlatma firmasının yer aldığı Yılın Aydınlatma Firması Anketi'nde final oylamasına geçildi. En çok oyu alan 10 firma; Assan Elektronik, Derin LED, EAE Aydınlatma, Fiberli, FOCUSLED Aydınlatma Sistemleri, Işıklar LED Teknolojileri, Masterled Aydınlatma, Pelsan Ayd...
OSRAM Standında Neler Oldu? IstanbulLight fuarı tüm heyecanıyla sürerken OSRAM, bir anda fuarın en çok konuşulan standı galine geldi. Fuarın ikinci gününde, stantta bulunan OSRAM logosun LED'leri arıza yapınca, bu durum bir fotoğraf karesine yansıdı ve sosyal medyada hızla yayıldı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *