Evlerde En Sık Yaşanan Elektrik Kazaları

Elektrik çarpması, yüksek akımın insan vücudundan geçmesi ve geçerken de iç organları ve görünen doku yüzeylerini tahrip etmesidir.  Yaşam alanlarındaki prizler, elektrikli aletlerdeki kaçak akımlar, elektrik hasarlı kablolar ve yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıkar. Elektrik çarpması evlerde sıkça yaşanan bir durumdur.

24 Ekim 2017 Salı, 07:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Elektrik çarpması, yüksek akımın insan vücudundan geçmesi ve geçerken de iç organları ve görünen doku yüzeylerini tahrip etmesidir.  Yaşam alanlarındaki prizler, elektrikli aletlerdeki kaçak akımlar, elektrik hasarlı kablolar ve yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıkar. Elektrik çarpması evlerde sıkça yaşanan bir durumdur.

Evlerde yaşanan elektrik kazaları arasında en yaygın olanı elektrik prizlerinden kaynaklanan kazalardır. Küçük çocuklar etraflarındaki her şeyi dokunarak ve tadına bakarak keşfederler. 3 yaşındaki bir çocuk nasıl ki sıcak sobaya korkusuzca dokunup elini yakabiliyorsa duvarda gördükleri prizlere dokunarak ya da yerde buldukları kabloları ağızlarına alıp ısırarak elektrik akımına kapılabilirler. Elektrik sektörünün bu konuda ebeveynler için dizayn ettiği güzel tasarımlar mevcut. Bunlardan en sık kullanılanı ise kapaklı prizler. Çocukların erişebileceği yerlerde bulunan prizleriniz için bu tür kapaklar kullanarak hem onları koruyabilir hem de eviniz için daha güvenli bir ortam yaratmış olursunuz.

Ev aletlerinin bilinçsiz kullanımı kazaya neden oluyor

Evlerde sıklıkla karşılaştığımız elektrik kazalarından biri de elektrikli ev aletleri ile ilgilidir. Bu tür aletlerin kullanım talimatlarını tam olarak bilmeden kullanmaya çalışmak olası ev kazalarına sebebiyet verecektir. Örneğin, prize takılı çalışan bir kahve makinesinin içinde metal bir kaşık asla bulundurulmamalıdır. Bu tür metal aletler, cihazdaki elektrik akımının vücudumuza geçmesine yol açar. Bunun yanı sıra, elektrikli ev aletleri ıslak elle kullanılmamalıdır.

Son olarak, elektrik kazaları arasında yaygın olan diğer bir husus elektrik kabloları ile ilgilidir. Elektrikli aletlerin hepsi prize takılıp çalıştığından evimizde çok sayıda kablo bulunmaktadır. Küçük çocuklar bu kabloları ısırabilir, evimizde büyüttüğümüz evcil hayvanlarımız bu kablolarla oynayabilir, biz yetişkinler ise yürürken bu kablolara takılıp düşebiliriz. Kabloları toplamak ve evde daha güvenli bir ortam yaratmak için bugün pek çok satış noktasında kablo toplayıcı ve düzenleyici satılmaktadır.

Elektrik çarpmasına karşı hangi önlemleri almalısınız? sorusunun cevabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Elektrik kazaları konusunda bilinçli olmak çok önemli

Yukarıda saydığımız kapaklı priz kullanımı, elektrikli aletleri kullanma talimatına uygun çalıştırmak ve evdeki kabloları daha güvenli bir biçimde muhafaza etmek istenmeyen kazalardan korunma konusunda bize mutlaka yardımcı olacaktır.

Kazaların en büyük nedenlerinden biri de arızalara bilinçsiz bir şekilde müdahale edilmesidir. Çoğu zaman elektrik arızalarını, uzmanlığımız olmadığı halde, kendimiz gidermeye çalışıyoruz. Fakat bilinçsiz bir şekilde müdahale ettiğimiz arızalar kazalara neden olabiliyor.

En çok hangi arızalarla karşılaşıyoruz ve arıza durumunda ne yapmalıyız? sorusunun cevabı için ise buraya tıklayabilirsiniz.

İçerik Önerileri

Sanal Fuar Deneyimi 6-8 Ekim tarihleri arasında Voltimum Türkiye'nin organize ettiği Türkiye'nin ilk canlı sanal fuarı, ziyaretçilerine güzel bir deneyim yaşattı. Alışık olduğumuz fuar organizasyonlarını aratmayan, hatta daha fazla olanak sunan canlı sanal fuar herkes tarafından beğeniyle karşılandı....
Philips’ten Enerji Verimliliği Haftası’na Özel 2,90 TL’ye LED Lamba Philips Aydınlatma ve Enerjisa, Enerji Verimliliği Haftası'nda konuya dikkat çekmek üzere CarrefourSA marketlerde, 13-16 Ocak arasında tarihleri arasında, tanesi 2.90 TL’ye LED lamba satmayı hedefliyor.
Türkiye’nin İlk Canlı Sanal Fuarı Başladı Voltimum tarafından düzenlenen Türkiye'nin ilk canlı sanal fuarı bugün başladı. İlginç deneyimler yaşatacak fuar 8 Ekim 2016 tarihine kadar ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye'nin ilk sanal fuarına; ABB, Eaton, Legrand, Nexans, Philips Aydınlatma, Prysmian, Schneider Electric ve Siemens katılıyor....
Kıbrıs’ta LED Sokak Aydınlatmaları 6 Milyon Lira Zarara Yol Açtı Kıbrıs Gazetesi'nin haberine göre; KIB-TEK, Elektrik Mühendisleri Odası ile birlikte yürütülen teknik çalışmada, sokaklara takılan LED lambaların aydınlatma şiddetinin, ihalede konan standartlardan daha düşük olduğunu ve kurumun zarara uğratıldığını saptadı, ilgililer hakkında yasal işlem başlattı....
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *