tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

Ev Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Dijital dünyaya doğru hızlı geçiş bizleri ev ile iş ortamını bir araya getiren mimari konsept ev ofis (home office) ile tanıştırdı. İnsanlar, ev ofis kurarken genellikle, masa, sandalye, bilgisayar gibi şeylere odaklanır. Aydınlatma ise ihmal edilen konular arasındadır. Yetersiz, aşırı ya da hatalı aydınlatma, göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olarak performans kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

10 Ekim 2018 Çarşamba, 07:30

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dijital dünyaya doğru hızlı geçiş bizleri ev ile iş ortamını bir araya getiren mimari konsept ev ofis (home office) ile tanıştırdı. Artık, işimizin büyük bir kısmını bilgisayar başında hallediyoruz ve sadece bilgisayar kullanmak için her gün kilometrelerce yol kat etmek gerekmiyor. İnsanlar, ev ofis kurarken genellikle, masa, sandalye, bilgisayar gibi şeylere odaklanır. Aydınlatma ise ihmal edilen konular arasındadır. Yetersiz, aşırı ya da hatalı aydınlatma, göz yorgunluğu ve baş ağrısına neden olarak performans kaybı yaşanmasına sebep olabilir.

Ev ortamında verimli bir çalışma için optimum aydınlatma koşullarının sağlanması gereklidir. İyi aydınlatma, çalışma, bilgisayarda çalışma, okuma, yazma, dosyalama gibi işlerin daha kolay yapılmasını sağlar.

Ofis için ayrılmış yerlerde, çok sıcak (sarıya yakın) ışıkların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Çünkü, sarı ışık dinlendirici bir etki yaratacak, bu da akşam saatlerinde uyku halinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Nispeden daha soğuk renklerde, 4000K civarında, aydınlatma yapılması farkındalığı artırarak, daha verimli çalışma koşullarının oluşmasına yardımcı olacaktır.

Genel aydınlatma için 200 lüks aydınlatmanın yeterli olacağı söylenebilir. Ancak, çalışma alanı, masa üzerinde yeterli aydınlatma koşullarının oluşturulması gereklidir. Tavana yerleştirilen merkezi ışık kaynağına ek olarak masa lambasıyla çalışma alanına daha fazla ışık sağlanabilir. Bu türde aydınlatmaya görev aydınlatması adı verilir.

Görev aydınlatmasının yapılacak işlere bağlı olarak 500 lüks seviyesine kadar ulaşabilmesi gereklidir. Masa lambasının ayarlanabilir kollu yapıda olması, farklı ihtiyaçlar için özelleştirilebilir olmasını sağlayacaktır. Masa lambası, kamaşma ve gölge yaratmayacak şekilde konumlandırılmalıdır.

Ev ofis aydınlatması için avize, sarkıt, panel, spot, masa lambası, ayaklı lamba gibi aydınlatma elemanları kullanılır.

Ev ofiste kısma anahtarları ve kısılabilir ışıkların kullanılması, gün içerisinde aydınlatma seviyelerinin değiştirilerek, gün boyunca ideal aydınlatmanın korunmasına imkan tanıyacaktır.

Tüm bunlara ek olarak; ofis duvarlarında yer alan eserler, spot ışıklar yardımıyla aydınlatılabilir. Duvarların, mobilyaların üzerinde yer alan girinti ve çıkıntılar ise LED şeritleri ile dekoratif olarak aydınlatılabilir. İyi yerleştirilmiş dekoratif aydınlatmalar ve vurgu aydınlatmaları, odanın genel havasına katkıda bulunur.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Restoranlarda Aydınlatma Tasarımı Aydınlatma keyifli bir yemek deneyimi için önemlidir. Mükemmel servis, harika iç mekan ve lezzetli yiyecekler bile zayıf ve konforsuz bir aydınlatmanın verdiği rahatsız edici ortamı telafi edemez.
Yüzme Havuzlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Havuz aydınlatmalarında birinci öncelik güvenli bir ortam yaratmak olmalıdır. Bu güvenli ortamı oluşturabilmek için aydınlatma armatürlerinin seçiminde ve bu armatürlerin konumlandırılmasında özen göstermek gereklidir. Yüzme havuzlarında genel itibariyle 300 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülme...
High Bay (Yüksek Tavan) ve Low Bay (Alçak Tavan)’in Farkı Nedir? High bay ve low bay, Türkçe karşılıklarıyla yüksek tavan ve alçak tavan, aydınlatma endüstrisi için standart terimlerdir. Yazımızda ana farklılıkları ve kullanım alanlarıyla ilgili açıklamaları bulabilirsiniz.
Kapalı Otopark Aydınlatması Nasıl Yapılır? Doğru aydınlatılmamış ve karanlık otoparklar sürücüler ve yayalar için korkutucu olabilir. Yeterli aydınlatma koşulları sağlandığında, daha güvenli bir park alanı oluşturulmuş olur. Bu sayede insanlar kendini güvende hissederken, iyi de bir sürüş deneyimi sunulur.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *