Ev Aydınlatması İçin İpuçları

Bahara girerken, yazı yaşarken, sonbaharda, kış hazırlığında ya da her ne zaman olursa olsun evinizde değişiklikler, ilaveler yapmak iyidir. Bu sizin evinize bakışınızı etkiler, ruh halinizi değiştirebilir. Bu değişim her ne olursa olsun ışıklara dokunmanın sihri bir başka olacaktır, aydınlatmada birkaç dokunuş evinizi farklı atmosfere sokabilir.

04 Ekim 2017 Çarşamba, 08:10

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bahara girerken, yazı yaşarken, sonbaharda, kış hazırlığında ya da her ne zaman olursa olsun evinizde değişiklikler, ilaveler yapmak iyidir. Bu sizin evinize bakışınızı etkiler, ruh halinizi değiştirebilir.

Evinizde yaptığınız değişiklik derinlemesine temizlik, boyama, mobilyalarda değişiklik veya mobilya yenileme olabilir. Bu değişim her ne olursa olsun ışıklara dokunmanın sihri bir başka olacaktır, aydınlatmada birkaç dokunuş evinizi farklı atmosfere sokabilir.

Evdeki atmosferi değiştirmenin en kolay yolu ışıkları değiştirmek, alternatif parlaklık seviyeleri ve renk sıcaklıkları anında ortam etkilenecektir. İşte tam burada LED aydınlatmalar birçok seçenekle size yardımcı olacaktır.

Aydınlatma detayları kontrolünüzde olsun

Salon yada oturma odanızdaki tavan lambaları, masa lambası ve zemindeki lambaderler ile değişik seçenekler yaratın. Örneğin, film seyrederken düşük ışık ihtiyacınızı DIM edilebilen lambalar sağlayacaktır. Yine arkadaşlarınızla sohbet ederken kontrol edilebilen sıcak ışıklı bir LED lamba aydınlatması dramatik bir ortam yaratır.

Hayalinizdeki renk sıcaklıkları

Klasik akkor yada akkor halojen lambalar 2700 – 3000 kelvin renk sıcaklığında iken, yeni LED lambalarla ayarlanabilir renk sıcaklıkları her ortama göre ihtiyacınız ışık renk sıcaklıklarını temin etmenizi sağlayacaktır. Mesela romantik bir akşamda atmosfere uygun sıcak beyaz, hareketli bir güne başlarken soğuk beyaz renk sıcaklığı enerjinizi arttıracaktır.

Ortamınızı serin tutun

Sıcak beyaz ışılar, özellikle de akkor ve akkor halojen lambalar ortamı birkaç derce yüksek hissetmenizi sağlar. Bu durum kış akşamı için iyi olabilir ancak yaz akşamlarında soğuk beyaz LED aydınlatmalar (4000 – 5000 kelvin) kendinizi daha serin hissetmenizi sağlar.

Bahçenizi, balkonunuzu aydınlatma

Yaz akşamları LED lambalar bazı avantajlar sağlar, mesela balkon veya kamelyada kullandığınız LED lambalar UV ışık yaymadıkları için sinek ve böcekleri size çekmeyecektir. Bırakın sinek ve böcekler akkor veya CFL kullanan komşunuza gitsin. Yine akıllı telefonunuzdan kontrol edeceğiniz renkli bahçe aydınlatmaları çevrenize faklı bir atmosfer katar.

Pratik faydalı uygulama

LED lambaların en önemli faydası, klasik lambalar göre %80 verimli olması ve 25 kat daha uzun ömürlü olması. Bu size hem enerjide hem de bakım maliyetlerinde parasal tasarruf sağlayacaktır.

Sonuçta birkaç dokunuşla LED aydınlatmalarla evinizde farkındalıklar yaratabilirsiniz.

LED Portalı

İçerik Önerileri

Foot-Kandela ve Lüks Arasındaki Fark Nedir? Foot-kandela ve Lüks aydınlatma birimleri arasındaki farkı, Amerlux pazarlama ve ürün yönetimi başkan yardımcısı Bill Plageman detaylarıyla açıkladı.
Işık Rengi Bakımından Lamba Seçimi Lamba kataloglarında, ışık rengi konusunda Kelvin (K) derecesi, Ra değeri (saymaca renksel geriverim değeri) ve ışık spektrumları verilmektedir. Önce, bu üçünün, ne tür veriler olduğuna bakmak gerekir.
Ofis Aydınlatması İçin İpuçları Bir ofis aydınlatmasını planlıyorsanız; doğal gün ışığından faydalanın, ışık seviyelerini iyi ayarlayın (belirleyin), LED panel veya yüzey formunda armatürler kullanın, 4000 kelvin renk sıcaklığı ışık kullanın...
LED Lambalarda Isınma Problemi Eğer evinizde LED lamba kullanıyorsanız, çalışan lambanın gövdesine dokunup sıcaklığına mutlaka bakmışsınızdır. Lambanın ısındığını görünce, "Bu ısınma bir sorun yaratır mı?" sorusu aklınıza geliyorsa cevabı yazımızda.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *