İş İlanları
01 Haziran 2019 Cumartesi

Düzgünlük

Düzgünlük, aydınlatılmış yüzeylerde minimum aydınlığın ortalama aydınlığa bölümü ile ifade edilir. U0 simgesi ile gösterilir. Aydınlatmanın düzgünlüğü hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda görme performansı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

24 Aralık 2018 Pazartesi, 07:34

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Düzgünlük, aydınlatılmış yüzeylerde minimum aydınlığın ortalama aydınlığa bölümü ile ifade edilir. U0 simgesi ile gösterilir. Aydınlatmanın düzgünlüğü hem iç mekanlarda hem de dış mekanlarda görme performansı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Düzgünlük (U0) değeri, mevcut aydınlatma düzenine göre hesaplamalar sonucu ortaya çıkan minimum aydınlık (Emin) değerinin ortalama aydınlık değerine (Eavg) bölünmesiyle bulunur.

Düzgünlük değeri, aydınlatma armatürünün tipine, sayısına, ışık açısına ve montaj konumuna göre belirlenmektedir.

İnsan gözü, farklı ışık seviyelerine uyum sağlamak için bir miktar zamana ihtiyaç duyar. Bu sebeple aydınlatılmış ortamlarda homojenlik aranmaktadır.

Çalışma ortamlarında 0,60‘tan büyük düzgünlük değerleri önerilmektedir. Çünkü bu seviyenin üstünde insanlar ışık seviyesindeki değişimini fark etmemekte, kendilerini daha rahat hissetmektedir. Ortamın düzgün aydınlatılması, bilgisayar ekranına bakarak çalışanların daha rahat çalışmasına da yardımcı olur.

Yol aydınlatmalarında düzgünlüğün düşük olması sebebiyle aydınlatmanın homojenliği bozulacak yol üzerinde çok parlak ve çok karanlık noktalar oluşacaktır. Parlaklığın bu şekilde sıklıkla değişken olması, sürücüde göz yorgunluğuna ve strese yol açacaktır. Bu da dolaylı yoldan trafik güvenliğini tehlikeye atacaktır.

Yol aydınlatmalarında böyle bir durumdan kaçınmak için yol aydınlatma sınıfına göre 0,35 ya da 0,4‘ten büyük ortalama düzgünlük değerleri istenmektedir.

Aydınlatılmış ortamlarda, herhangi bir ışık kaynağının arızalanması sonucunda minimum aydınlık değeri ve buna bağlı olarak ortalama düzgünlük değerinde düşüş görülebilir. Bu durumda düzgünlük değeri, ortam için gerekli minimum değerin altına düşerse, bakım işlemi planlanan tarihten daha önce gerçekleştirilmelidir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir