tr Türkçe
İş İlanları
17 Ağustos 2018 Cuma

Dolardaki Dalgalanma Aydınlatma Sektörünü Olumsuz Etkiledi

Dolardaki dalgalanma aydınlatma sektöründeki üreticileri olumsuz etkiledi. Son dönemde dolarda yaşanan hızlı artış sonrasında, ülkemizdeki LED tedarikçileri ürün sevkiyatlarını yavaşlattı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrasında, dolar kurunun geriye çekilesi ise sevkiyatları tamamen durdurdu.

07 Haziran 2018 Perşembe, 07:54

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dolardaki dalgalanma aydınlatma sektöründeki üreticileri olumsuz etkiledi. Son dönemde dolarda yaşanan hızlı artış sonrasında, ülkemizdeki LED tedarikçileri ürün sevkiyatlarını yavaşlattı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrasında, dolar kurunun geriye çekilesi ise sevkiyatları tamamen durdurdu.

LED tedarikçileri genellikle ürün siparişi alırken Dolar olarak fiyat veriyor ancak sevkiyat aşamasında Türk Lirası fatura kesiyor. Aydınlatma firmaları, LED siparişlerinin teslim süresi dolmasına rağmen, tedarikçi stoklarına girmiş olan ürünlerinin sevk edilmediğini bu nedenle mağduriyet yaşadığını belirtiyor.

Örneğin; Dolar kuru 4,00 iken LED siparişi veren bir üretici, teslim süresi dolmasına rağmen LED’leri sevk edilmediği için ödeyeceği tutar her geçen gün artıyor. 4,90 seviyelerini gören kur, 4,45 seviyelerine geri çekilince, LED tedarikçileri fırsatçılık yapmaya başladı ve ürün sevkiyatını tamamen durdurdu. Dolar kurunun 4,65 seviyelerine tekrar yükselmesiyle, sevkiyatların yavaş yavaş başlatıldığı belirtiliyor.

Bu tavrı, sektöre LED sağlayan, tanınmış pek çok büyük tedarikçi yapıyor. Fırsatçılar yüzünden zor günler geçiren üreticiler, şimdiden alternatif tedarikçiler aramaya başladı. En iyi çözüm ise, yurtdışından, doğrudan üreticiden LED almak gibi görünüyor.

Aydınlatma armatürlerinin LED modül kısımları tasarlanırken, birden fazla markaya ait LED’e uyumlu olarak tasarlanması, bu gibi kriz anlarında alternatiflere yönelmeyi kolaylaştıracaktır.

İçerik Önerileri

Aydınlatma Portalı’nda Ağustos Ayının En Çok Okunanları Ağustos ayında sektörün lider portalı Aydınlatma Portalı'nı 5.173 kişi ziyaret etti. Aydınlatma Portalı önceki aylara göre rekor seviyede ziyaretçi sayısına ulaşsa da, Eylül ayının ilk günlerinde çok daha yüksek ziyaretçi sayılarına uşaşacağını ispat etti. En çok okunan içerik 3. Boğaz Köprüsü Aydın...
LED Sokak Aydınlatmalarında Gizlilik Meselesi, Kurulum Endişeleri ve Sağlık Sorunları LED aydınlatma, daha az enerji tüketmesi ve civa gibi zararlı kimyasallar içermemesi sebebiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. LED'ler daha yüksek dayanıklılığa sahip ve diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun kullanım ömrü sunuyor.
Havayolu Şirketleri Ruh Halini Düzelttiği İçin Mavi LED’i Tercih Ediyor Yolculuğun daha keyifli ve dinlendirici geçmesini isteyen havayolu şirketleri kabinde genellikle mavi LED'leri tercih ediyor. Peki bu tercih ne kadar doğru?
Aydınlatma Portalı’nda Eylül Ayının En Çok Okunanları Aydınlatma Portalı, Eylül ayında rekor ziyaretçi sayısına ulaştı. Sektörün lider portalı Aydınlatma Portalı’nı Eylül ayında 9.236 kişi ziyaret etti. En çok okunan içerik Philips’ten 10.000 € Ödüllü Aydınlatma Tasarımı Yarışması olurken, en çok ziyaret edilen firma ise Zenit LED ve Aydınlatma Teknolo...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *