Dolardaki Dalgalanma Aydınlatma Sektörünü Olumsuz Etkiledi

Dolardaki dalgalanma aydınlatma sektöründeki üreticileri olumsuz etkiledi. Son dönemde dolarda yaşanan hızlı artış sonrasında, ülkemizdeki LED tedarikçileri ürün sevkiyatlarını yavaşlattı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrasında, dolar kurunun geriye çekilesi ise sevkiyatları tamamen durdurdu.

07 Haziran 2018 Perşembe, 07:54

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Dolardaki dalgalanma aydınlatma sektöründeki üreticileri olumsuz etkiledi. Son dönemde dolarda yaşanan hızlı artış sonrasında, ülkemizdeki LED tedarikçileri ürün sevkiyatlarını yavaşlattı. Merkez Bankası müdahaleleri sonrasında, dolar kurunun geriye çekilesi ise sevkiyatları tamamen durdurdu.

LED tedarikçileri genellikle ürün siparişi alırken Dolar olarak fiyat veriyor ancak sevkiyat aşamasında Türk Lirası fatura kesiyor. Aydınlatma firmaları, LED siparişlerinin teslim süresi dolmasına rağmen, tedarikçi stoklarına girmiş olan ürünlerinin sevk edilmediğini bu nedenle mağduriyet yaşadığını belirtiyor.

Örneğin; Dolar kuru 4,00 iken LED siparişi veren bir üretici, teslim süresi dolmasına rağmen LED’leri sevk edilmediği için ödeyeceği tutar her geçen gün artıyor. 4,90 seviyelerini gören kur, 4,45 seviyelerine geri çekilince, LED tedarikçileri fırsatçılık yapmaya başladı ve ürün sevkiyatını tamamen durdurdu. Dolar kurunun 4,65 seviyelerine tekrar yükselmesiyle, sevkiyatların yavaş yavaş başlatıldığı belirtiliyor.

Bu tavrı, sektöre LED sağlayan, tanınmış pek çok büyük tedarikçi yapıyor. Fırsatçılar yüzünden zor günler geçiren üreticiler, şimdiden alternatif tedarikçiler aramaya başladı. En iyi çözüm ise, yurtdışından, doğrudan üreticiden LED almak gibi görünüyor.

Aydınlatma armatürlerinin LED modül kısımları tasarlanırken, birden fazla markaya ait LED’e uyumlu olarak tasarlanması, bu gibi kriz anlarında alternatiflere yönelmeyi kolaylaştıracaktır.

İçerik Önerileri

Çin Ticaret Heyeti, İstanbul’da Aydınlatma Sektörüyle İşbirliklerini Görüşecek Çin Ticaret Heyeti, 21-23 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan İstanbullight Fuarı kapsamında Türk aydınlatma firmaları ile yapacakları ikili iş görüşmelerle, ticari işbirlikleri hedefliyor.
LED Modüllere Özel Yeni Sabitleme Elemanı Geliştirildi LED aydınlatma sektörüne yönelik çözümleriyle tanınan BJB, yeni ve daha pratik bir ürünle pazarda adından söz ettirmeye devam ediyor. Bastır ve sabitle tekniği ile uygulanan ürün üreticilere kolaylık sağlayacak.
Türkiye Aydınlatmada Fırsatlar Ülkesi Haline Geldi Aydınlatma sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler yurt içindeki firmaların büyümesini sağlarken yurt dışındaki global firmaların da ilgisini Türkiye’ye yönlendiriyor. Bu doğrultuda yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan ticari bir platform olan İstanbulLight, Türkiye’yi Doğu Avrupa, Kuzey Afr...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *