İş İlanları
18 Ekim 2019 Cuma

Difüzör

Işık kaynağından çıkan parlak ışığı kontrol altına alan ve yumuşak bir şekilde yayan optik materyale difüzör adı verilir. Difüzörler, ışığın açısını kontrol eder ve homojen bir aydınlatma yapılmasına imkân sağlar.

11 Temmuz 2019 Perşembe, 07:32

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Işık kaynağından çıkan parlak ışığı kontrol altına alan ve yumuşak bir şekilde yayan optik materyale difüzör adı verilir. Difüzörler, ışığın açısını kontrol eder ve homojen bir aydınlatma yapılmasına imkân sağlar.

Difüzör (diffuser) kelimesi, Türkçe karşılığı yaymak, dağıtmak olan İngilizce diffuse kelimesinden türetilmiştir.

Difüzör, ışık kaynağından çıkan yoğun ışığı yumuşak bir şekilde yayarak daha geniş bir alana dağılmasını sağlar. Difüzör kullanımıyla yapay ışıklarla aydınlatılmış ortamlarda, çok parlak ve çok karanlık noktaların oluşması önlenerek homojen bir aydınlatma sağlanmış olur.

Parlak ışığa çıplak gözle bakmak çok zordur. Parlak ışığa bakmak ve yüksek yoğunluktaki ışığa uzun süre maruz kalmak görme kayıplarına ve bazı sağlık problemlerine yol açabilir.

Özellikle yeni ve verimli aydınlatma teknolojilerinde, yüksek yoğunlukta ışık çok küçük bir alandan yayılmaktadır. Bu noktada ışık kaynağının gizlenmesi ve kaynaktan çıkan ışığın kontrol altına alınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Difüzör, ışık kaynağını gizleyerek kamaşmanın etkilerini minimize edebilir.

Difüzörler genellikle ince bir panel şeklindedir ve akrilik ya da polikarbonat malzemeden imal edilmektedir.

Difüzörler hem fotoğrafçılıkta hem de aydınlatma endüstrisinde sıkça kullanılmaktadır. Fotoğrafçılıkta difüzör, flaş ışığını yumuşatmak için kullanılır.

Difüzörlerde en önemli parametre iletim verimliliği yani ışık geçirgenliğidir. Düşük geçirgenliğe sahip difüzörlerde, ışığın bir kısmı difüzörden geçemez ve bu durum bir miktar ışığın kaybolmasına sebep olur.

İletim verimliliği, difüzör üreticisi tarafından yüzdesel olarak belirtilir. Bu değer armatüre ait ışık çıktısı hesaplamaları için kullanılır. Örneğin, 3.000 lümen ışık akısına sahip bir kaynak önünde yüzde 92 verimliliğe sahip bir difüzör kullanıldığında ışık çıktısı 2.760 lümen seviyesine düşecektir.

Difüzörler genellikle büyük paneller şeklinde üretilir ve ihtiyaç duyulan ölçülere göre lazer kesim yapılır. Difüzör paneller yerine film formunda özel optik materyaller de kullanılabilir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Atılım Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş, o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamış olup, aynı bölümün doktora programında eğitimini sürdürmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir