DIALux evo Raytracer

Raytracer DIALux’te ışık, gölge ve yansımaları daha gerçekçi bir görünümde simüle edebileceğiniz bir görselleştirme aracıdır. Eğitimin bu bölümünde Raytracer’ın kullanımı anlatılacaktır.

25 Temmuz 2016 Pazartesi, 08:35

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Raytracer DIALux’te ışık, gölge ve yansımaları daha gerçekçi bir görünümde simüle edebileceğiniz bir görselleştirme aracıdır. DIALux ana ekranının üst kısmında Dışa aktar sekmesinin tıkladığınızda Raytracer kontrol ekranı sol menüde görüntülenecektir. Sol menüde görülen yüzey üstünde duran top simgesi Raytracer’daki yansıma özelliğini sembolize etmektedir.

DIALux-Egitimi-Raytracer

Fare yardımıyla 3B modunda istediğiniz açı ve konuma geçerek Raytracing başlat butonuna tıklayarak Raytracing işlemini başlatabilirsiniz. Özellikler başlığı altından kayıt edeceğiniz görselin çözünürlüğümü ayarlayabilirsiniz. Çözünürlük ne kadar büyük olursa işleme o kadar uzun sürecektir. Bu pencerede sonuçlar güncel değil şeklinde bir uyarı alıyorsanız, sağ üst tarafta bulunan Hesaplamayı başlat ikonu ile yeniden hesaplama yaptırabilirsiniz.

İşleme tamamlandığında yaratılan görsel yeni bir pencerede açılacaktır. Sağ alt köşesinde yer alan kapat butonuna basarak bu pencereyi kapatabilirsiniz. Oluşturulan resim alt kısımdaki Resimler başlığı altında görülecektir. Buradaki resmi seçtikten sonra Ad ve Tanımlama bilgilerini girebilirsiniz.

Resim kaydet seçeneğiyle de oluşturduğunuz Raytracer resimlerini .jpg, .png veya .bmp formatında kaydedebilirsiniz. Yüksek görüntü kalitesi ve dosya boyutunun küçük olması maksadıyla .jpg formatını kullanmanız tavsiye edilir. HDR seçeneğiyle ise görselinizi .exr formatında da kayıt edebilirsiniz.

DIALux-Egitimi-Raytracer-2

Eğer oluşturduğunuz bu raytracer görsellerini proje raporunda kullanmak istiyorsanız Kompakt raporlama modunda Görünümler başlığına tıkladıktan sonra, ekranınızın alt kısmında bulunan Sayfa ayarları penceresini büyüterek Görünüm seçimi bölümünden raporda kullanmak istediğiniz resmi seçebilirsiniz. Resim seçimini yaptıktan sonra aynı pencerenin Sol tarafta yer alan yenile butonuna basarak raporun görselinizi içerecek şekilde yenilenmesini sağlayabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

DIALux evo CAD İçe Aktarma DIALux evo'da DWG/DXF CAD çizimleri projeye nasıl aktarılır? Katmanlar nasıl gizlenir ve renkleri nasıl değiştirilir? Yapı sınırları nasıl işaretlenir? Ölçeklendirme nasıl yapılır?
DIALux evo Dökümantasyon Eğitimimizin önceki aşamalarında; DIALux evo programını indirmeyi, yeni bir yapı oluşturmayı, bu yapıyı odalara bölmeyi, aydınlatma armatürlerini yerleştirmeyi ve düzenlemeyi tüm ayrıntılarıyla öğrendik. DIALux evo, sunduğu görselliğin yanında raporlama konusunda da oldukça başarılı. Eğitimimizin so...
DIALux evo Işıklık Düzenleme Eğitimin bu bölümünde oluşturduğumuz proje üzerine ışıklık düzenlemeleri yapmayı göreceğiz. Lamba dosyasını içe aktarma, dikdörtgen, poligonal, daire ve çizgi düzeninde yerleştirme nasıl yapılır anlatımımızda bulabilirsiniz.
DIALux evo Yapı Oluşturma DIALux evo'da yapı nasıl oluşturulur? DWG çizimi üzerinde dış ve iç mekan bina konturları nasıl çizilir? Ölçeklendirme ve ölçü kontrolü nasıl yapılır?

3 Yorum

 1. Özcan

  20 Mart 2017 at 10:12

  İyi günler bir sorun olacaktı ,dialux te raytracing modunu çalıştıramıyorum donuk gösteriyor ve tıklanmıyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 2. NUR SAHUR

  22 Mayıs 2017 at 14:31

  Merhaba, Birşey sormak istiyorum dialux evo kullanıyorum ben. Bu prgramda render almak mümkün mü? Ben direkt olarak yeni görünüm kaydet butonunu kullanıyorum.
  Yardımcı olusanız sevinirim.
  Ayrıca benimde size yardımcı olabileceğim bir konu olursa seve seve yardımcı olurum.
  Saygılarımla

  • Emre Yılmaz

   22 Mayıs 2017 at 14:31

   Merhaba, DIALux evo’da Raytracer kullanarak render alabilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *