İş İlanları
11 Nisan 2019 Perşembe

CSP LED Nedir?

CSP, Chip Scale Package’ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED’leri daha küçük hale getirmektedir.

28 Eylül 2018 Cuma, 07:53

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

CSP, Chip Scale Package‘ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED‘leri daha küçük hale getirmektedir.

LED‘ler küçük bir alanda büyük ışıklar üretebilse de, gün geçtikçe LED‘ler daha da küçüldü. LED‘lerdeki küçülme, daha küçük ve daha hafif aydınlatma elemanlarının tasarlanmasına imkân sağladı. Bu teknolojinin ulaştığı son nokta ise CSP (Chip Scale Package) teknolojisi oldu.

Piyasada 2835, 3535, 3825 ve 5050 gibi çeşitli ölçülerde SMD LED‘ler bulunmaktadır. Örneğin 3535 paketteki bir LED‘in ölçüleri 3,5×3,5 mm‘dir. CSP LED‘ler ise 1,1×1,1 mm çok küçük ölçüde üretilebilmektedir.

CSP LED, bir LED çipine eş değer boyuttadır veya maksimum yüzde 20 daha büyüktür.

CSP LED‘ler yüksek ışık yoğunluğuna sahiptir. Bu sayede küçük boyutlarına rağmen, yüksek performansta ışık üretebilir. Geniş ışık açısı sayesinde daha homojen bir aydınlatma performansı sunar.

CSP LED‘ler sıradan SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermez. Bu onları daha kararlı bir ürün yaparken, maliyetlerini de aşağıya çekmektedir. Termal performansı da sıradan LED‘lerden daha iyidir.

CSP LED‘ler özellikle otomotiv endüstrisinde araç farlarında ve far ampullerinde (LED far ampulü) sıkça kullanılmaktadır.

Araç farlarında yüksek ışık çıktısına ihtiyaç duyulur ancak LED yerleşimi için küçük bir alan vardır. Alanın küçük olması, soğutma işlemini de zorlaştırır. CSP LED‘ler tam bu ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Buna ek olarak; araç üzerindeki LED‘lerin sürekli olarak titreşime maruz kalması, LED‘lerin arıza yapmasına sebep olmaktaydı. Ancak CSP LED‘ler SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermediğinden daha uzun kullanım ömrü sunmaktadır.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir