tr Türkçe
İş İlanları
18 Ekim 2018 Perşembe

CSP LED Nedir?

CSP, Chip Scale Package’ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED’leri daha küçük hale getirmektedir.

28 Eylül 2018 Cuma, 07:53

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

CSP, Chip Scale Package‘ın baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Mikro ölçekte küçültülmüş, yüksek performanslı LED paketlerine CSP LED denir. CSP, aynı güce sahip LED‘leri daha küçük hale getirmektedir.

LED‘ler küçük bir alanda büyük ışıklar üretebilse de, gün geçtikçe LED‘ler daha da küçüldü. LED‘lerdeki küçülme, daha küçük ve daha hafif aydınlatma elemanlarının tasarlanmasına imkân sağladı. Bu teknolojinin ulaştığı son nokta ise CSP (Chip Scale Package) teknolojisi oldu.

Piyasada 2835, 3535, 3825 ve 5050 gibi çeşitli ölçülerde SMD LED‘ler bulunmaktadır. Örneğin 3535 paketteki bir LED‘in ölçüleri 3,5×3,5 mm‘dir. CSP LED‘ler ise 1,1×1,1 mm çok küçük ölçüde üretilebilmektedir.

CSP LED, bir LED çipine eş değer boyuttadır veya maksimum yüzde 20 daha büyüktür.

CSP LED‘ler yüksek ışık yoğunluğuna sahiptir. Bu sayede küçük boyutlarına rağmen, yüksek performansta ışık üretebilir. Geniş ışık açısı sayesinde daha homojen bir aydınlatma performansı sunar.

CSP LED‘ler sıradan SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermez. Bu onları daha kararlı bir ürün yaparken, maliyetlerini de aşağıya çekmektedir. Termal performansı da sıradan LED‘lerden daha iyidir.

CSP LED‘ler özellikle otomotiv endüstrisinde araç farlarında ve far ampullerinde (LED far ampulü) sıkça kullanılmaktadır.

Araç farlarında yüksek ışık çıktısına ihtiyaç duyulur ancak LED yerleşimi için küçük bir alan vardır. Alanın küçük olması, soğutma işlemini de zorlaştırır. CSP LED‘ler tam bu ihtiyaca cevap verecek niteliktedir. Buna ek olarak; araç üzerindeki LED‘lerin sürekli olarak titreşime maruz kalması, LED‘lerin arıza yapmasına sebep olmaktaydı. Ancak CSP LED‘ler SMD LED‘ler gibi tel bağlantısı içermediğinden daha uzun kullanım ömrü sunmaktadır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Farlar Nasıl Çalışır? LED teknolojisiyle donatılmış araç farları, kendinden önceki teknolojiler olan Halojen ve Xenon farlara göre daha az enerji harcar ve daha fazla ışık üretir. Daha verimlidir, daha az güç gerektirdiğinden akünün üzerindeki yükü azaltır ve yakıt tasarrufu sağlar. Zamanla Halojen ve Xenon far teknoloji...
LED’lerin Termal Yönetimi İçin Etkili Paketleme Seçenekleri LED aydınlatma her geçen gün daha da güçleniyor ve popüler hale geliyor. Ancak, hala üstesinden gelinmesi gereken bazı zorluklar var. Termal zorluk diğer sorunlar arasında en önemlilerden biridir.
LED (Işık Yayan Diyot) Nedir? LED deyince herkes bir şeyler söyleyebilir, ama gerçekten kaç kişi LED hakkında bilgi sahibi? LED nedir? LED'ler nasıl çalışır? Soğutucu nedir? LED ışıkları akkor veya floresan'dan daha mı iyi?
Trafik Lambalarında Mevcut En İyi Teknoloji LED’ler Mi? Geleneksel sistemlerde trafik sinyal modülleri, ışığı içerisinde bulunan 50W akkor flamanlı lambalar ile yaratmaktaydı. Ancak bu trafik lambaları sadece enerjiyi fazla tüketmiyor, aynı zamanda kısa sürede arıza yapıyordu. Trafik sinyal lambalarında LED’ler akkor lambalara göre enerji verimli ve uzun...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *