tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

Cephe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Binalar artık şehirlerin olmazsa olmazı konumunda, kafamızı çevirdiğimiz her yerde binalar var. Beraber yaşadığımız, sık sık görmeye aşina olduğumuz bu yapıları mimari aydınlatmayla süslemek, gece karanlığında heyecan verici bir etki yaratacak, zihinlerde iyi bir yer edinecektir. Mimari aydınlatmanın bir yolu olan cephe aydınlatmaları, şehirlere etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

22 Haziran 2018 Cuma, 07:39

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Binalar artık şehirlerin olmazsa olmazı konumunda, kafamızı çevirdiğimiz her yerde binalar var. Beraber yaşadığımız, sık sık görmeye aşina olduğumuz bu yapıları mimari aydınlatmayla süslemek, gece karanlığında heyecan verici bir etki yaratacak, zihinlerde iyi bir yer edinecektir. Mimari aydınlatmanın bir yolu olan cephe aydınlatmaları, şehirlere etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

Modern yapılar, artık sadece işlevsel ışığa değil mimari ışığa da ihtiyaç duyuyor. Işık sayesinde mimari detaylar vurgulanıyor, binalar ilgi çekici yapılar haline geliyor. Ticari yapılarda cephe aydınlatmaları, şirketin kurumsal kimliğini yansıtan bir araç olarak kullanılıyor.

İster modern, ister tarihi bir yapı olsun, her yapı kullanım amacına uygun bir şekilde cephe aydınlatmasına sahip olabilir. Kullanılacak ışık rengi burada kilit noktada yer almaktadır. Modern binalarda çok renkli uygulamalar yapılabilir ancak tarihi yapılarda beyaz ve sarı renkte ışıkların gölgeyle birlikte kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Cephe aydınlatmalarında projektörler, wallwasherlar, lineer aydınlatmalar, gömme aydınlatmalar, duvar ışıkları ve piksel aydınlatmalar kullanılmaktadır. Kullanılacak aydınlatma elemanlarının sayısı, konumu ve özellikleri tasarımcı tarafından belirlenir. Örneğin; projede wallwasher kullanılacaksa, bu ışık kaynağının lens açısı ışıklandırılacak yüzeyin yüksekliğine ve genişliğine göre seçilir.

Uygulama öncesinde, bilgisayar ortamında simülasyonların gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Cephe aydınlatması uygulamalarının bilgisayar simülasyonu için DIALux ve Photoshop programları bir arada kullanılır. DIALux yardımıyla seçilen armatürün yüzeydeki ışık dağılımı çıkartılır, bu dağılım renklendirilerek Photoshop vasıtasıyla binanın görseli üzerine aktarılır.

Bina cephe aydınlatmalarında, renk değişimi, açma-kapama ve animasyon gösterme gibi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla DMX gibi aydınlatma kontrol sistemleri kullanılır. DMX, kullanıcıların aydınlatma sistemi üzerinde tam anlamıyla kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir protokoldür. Rengarenk aydınlatılmış binaların pek çoğunda DMX sistemi kullanılmaktadır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

Emre Yılmaz Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Mağaza Aydınlatması Nasıl Yapılır? Mağaza aydınlatması nasıl yapılır? Mağazalarda ne tür aydınlatmalar kullanılır? Genel, görev, vurgu aydınlatmaları nedir? Minimum aydınlık düzeyi kaç lüks olmalıdır? Işığın gücüyle müşterilerinizin tercihini etkileyebilir misiniz? Detaylar yazımızda…
Çiçekçi Aydınlatması Nasıl Yapılır? Kimi zaman güzel bir günü kutlamak, kimi zaman da kırgınlıkları sona erdirmek, gönül almak için çiçekçilerin yolunu tutarız. Sevgimizi göstermek için çiçekler iyi bir araçtır. Çiçekleri en iyi şekilde göstermek için de aydınlatma iyi bir araçtır.
Yatak Odalarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Yatmak ve iyi bir uyku için ihtiyacımız olan tek şey karanlıktır. Ancak yatak odasını yatmanın dışında başka şeyler yapmak için de kullandığımızdan, bu alanlarda aydınlatma önemli bir unsur haline geliyor. Genel itibariyle bir yatak odasında 100 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir....
Açık Otopark Aydınlatması Nasıl Yapılır? Açık otoparklarda aydınlatma, sürücülerin araçlarını kolayca park etmelerini, geri döndüklerinde araçlarını kolayca bulmasını ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar. Açık otoparklarda 10-20 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görülmektedir. Yüksek güçteki projektörler, yüksek direklerin tepesine ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *