tr Türkçe
İş İlanları
24 Eylül 2018 Pazartesi

Cephe Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Binalar artık şehirlerin olmazsa olmazı konumunda, kafamızı çevirdiğimiz her yerde binalar var. Beraber yaşadığımız, sık sık görmeye aşina olduğumuz bu yapıları mimari aydınlatmayla süslemek, gece karanlığında heyecan verici bir etki yaratacak, zihinlerde iyi bir yer edinecektir. Mimari aydınlatmanın bir yolu olan cephe aydınlatmaları, şehirlere etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

22 Haziran 2018 Cuma, 07:39

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Binalar artık şehirlerin olmazsa olmazı konumunda, kafamızı çevirdiğimiz her yerde binalar var. Beraber yaşadığımız, sık sık görmeye aşina olduğumuz bu yapıları mimari aydınlatmayla süslemek, gece karanlığında heyecan verici bir etki yaratacak, zihinlerde iyi bir yer edinecektir. Mimari aydınlatmanın bir yolu olan cephe aydınlatmaları, şehirlere etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

Modern yapılar, artık sadece işlevsel ışığa değil mimari ışığa da ihtiyaç duyuyor. Işık sayesinde mimari detaylar vurgulanıyor, binalar ilgi çekici yapılar haline geliyor. Ticari yapılarda cephe aydınlatmaları, şirketin kurumsal kimliğini yansıtan bir araç olarak kullanılıyor.

İster modern, ister tarihi bir yapı olsun, her yapı kullanım amacına uygun bir şekilde cephe aydınlatmasına sahip olabilir. Kullanılacak ışık rengi burada kilit noktada yer almaktadır. Modern binalarda çok renkli uygulamalar yapılabilir ancak tarihi yapılarda beyaz ve sarı renkte ışıkların gölgeyle birlikte kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Cephe aydınlatmalarında projektörler, wallwasherlar, lineer aydınlatmalar, gömme aydınlatmalar, duvar ışıkları ve piksel aydınlatmalar kullanılmaktadır. Kullanılacak aydınlatma elemanlarının sayısı, konumu ve özellikleri tasarımcı tarafından belirlenir. Örneğin; projede wallwasher kullanılacaksa, bu ışık kaynağının lens açısı ışıklandırılacak yüzeyin yüksekliğine ve genişliğine göre seçilir.

Uygulama öncesinde, bilgisayar ortamında simülasyonların gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Cephe aydınlatması uygulamalarının bilgisayar simülasyonu için DIALux ve Photoshop programları bir arada kullanılır. DIALux yardımıyla seçilen armatürün yüzeydeki ışık dağılımı çıkartılır, bu dağılım renklendirilerek Photoshop vasıtasıyla binanın görseli üzerine aktarılır.

Bina cephe aydınlatmalarında, renk değişimi, açma-kapama ve animasyon gösterme gibi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla DMX gibi aydınlatma kontrol sistemleri kullanılır. DMX, kullanıcıların aydınlatma sistemi üzerinde tam anlamıyla kontrol sahibi olmalarını sağlayan bir protokoldür. Rengarenk aydınlatılmış binaların pek çoğunda DMX sistemi kullanılmaktadır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Avize Montajı Nasıl Yapılır? Yüzlerce seçenek arasından zevklerinize uygun avizeyi seçmek zordur. Bu zorlu aşama tamamlandığında, sizi başka bir zorlu görev bekler; avizenin montajı. Eğer montajı siz yapacaksanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.
Kuaför Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır? Kuaförlerde minimum 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Kuaförlerde aydınlatma seviyesi kadar önemli iki konu daha var. Bunlar CCT ve CRI'dır. Salonunuzda saçını boyatan müşterinizin dışarıya çıktığında bir sürprizle karşılaşmasını istemiyorsanız CRI değeri 86 ve üzerinde ışık kaynaklarını ...
Aydınlatma Sistemlerinin Mimari Tasarımdaki Konumu Bütün yapıların inşa aşamasında aydınlatma konusu bir sonraki kademe olarak değerlendiriliyor. Detay konu olarak bakılan aydınlatma aslında bir yapının var olmasını sağlar. Şöyle ki bina ne kadar kaliteli yapılmış olsa bile aydınlatma sistemleri olmadan kullanılması imkansızdır....
Tarihi Yapılar Aydınlatılmalı Mı? Dilerseniz konuya ters köşeden girelim. Bakalım; yapılanlar bizi pişman mı etmekte, aferin mi dedirtmekte ?.. Özellikle renkli LED aydınlatma olanakları yaygınlaşalı beri, rengarenk ışıkların ve stadyum gibi aydınlatılmalarının gereksiniminden önce, o panayır görüntüsünün, tarihi binalarımıza ne kad...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *