Banyo ve Tuvaletlerde Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

22 Kasım 2017 Çarşamba, 07:03

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Evlerimizde banyo ve tuvaletler sıkça vakit geçirdiğimiz yerler değildir. Ancak bu alanlarda aydınlatma evin diğer bölümlerinden daha az önemli görülmemelidir. Her alanın aydınlatılmasının kendine göre bir önemi ve bazı gereklilikleri vardır. Banyo aydınlatmasında nelere dikkat edilmelidir gelin birlikte bakalım.

Özellikle banyolar nemli ve ıslak alanlardır. Bu yüzden aydınlatmada kullanılacak ürünler yüksek derecede IP korumalı olmalıdır. Aydınlatma armatürlerinin IP44 veya daha yüksek derecede korumaya sahip olması önerilir. Buna ek olarak kullanılacak aydınlatma elemanı metal ise paslanmaya dayanıklı malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Banyolar için 150 lüks aydınlatma seviyesi yeterli görünürken, tuvaletler için ise 100 lüks önerilmektedir.

Banyo ve tuvaletlerde kısa süreli bulunduğumuzdan, aydınlatma elemanlarına ışığın tam parlaklığına ulaşması için yeterli süreyi tanımayız. LED aydınlatma armatürleri veya LED lamba ile donatılmış aydınlatma elemanları anında %100 parlaklıkta ışık verdiğinden bu alanlar için iyi bir seçenektir.

Banyoda en az iki adet aydınlatma armatürü kullanılması tavsiye edilir. Banyoda ayna etrafında hassas işler yapıldığından kusursuz bir aydınlatma gereklidir. Ayna etrafından görev aydınlatmalarıyla genel aydınlatmaya ek bir aydınlatma yapılabilir.

Özellikle yaşlı bireylerin konakladığı evlerde banyo ve tuvaletlerde gece aydınlatması da unutulmamalıdır. Banyo ve tuvaletler kullanılmadığı zamanlarda mevcut aydınlatma seviyelerini %20’ye indirerek gece boyunca aydınlatmayı sürdürmek, güvenliğin arttırılmasına yardımcı olacaktır.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Bisiklet Yolu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Bisikletlerin çoğu zaman gün ışığında kullanıldığı düşünüldüğünden, bisiklet yollarında aydınlatma genellikle ihmal edilen konular arasındadır. Eğer bisiklet, motorlu taşıtlara alternatif bir araç olacaksa gece kullanımı da düşünülmelidir. Aydınlatma daha bisiklet rotalarının tasarlandığı ilk aşamad...
Kamusal Alanlar ve Binalar Nasıl Aydınlatılmalı? Daha önceki yazılarımda; yollar ve ibadet alanlarına ilişkin aydınlatma yanlışlarına değinmiş, bazı önerilerde bulunmuştum. Kamusal alanlar ve yapılara dair çok farklı bir şey söylememiz elbette mümkün olmayacak... Temel yanlışlardan, yani gereksiz enerji harcamalarına yol açan eski tip armatürlerde...
Kamu Tören Salonu ve Kürsü Aydınlatması Nasıl Yapılır? Aydınlatma sadece görme eylemini yerine getirmek için yapılmaz. İyi aydınlatma da sadece fazla ışık demek değildir. Aydınlatma teknikleri geliştikçe, aydınlatma bir gereklilik olmanın ötesinde bir araç haline gelmiştir. Kamu tören salonlarında, sahne ve kürsülerde aydınlatma oldukça önemlidir. Ancak...
Sokak Aydınlatma Armatürlerinde Ekranlama ve Işık Kirliliğine Etkisi Bu yazıda sokak aydınlatma armatürlerinin teknolojisinden veya yanlış ya da eksik tasarımından kaynaklanan ekranlama ve ekranlamanın ışık kirliliğine olan etkisi ele alınacaktır. Aynı zamanda armatürler ekranlama tiplerine göre sınıflandırılarak tam ekranlı armatürlerin anlaşılması sağlanacak ve bu ...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *