tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Aydınlatma Sistemlerinin Mimari Tasarımdaki Konumu

Bütün yapıların inşa aşamasında aydınlatma konusu bir sonraki kademe olarak değerlendiriliyor. Detay konu olarak bakılan aydınlatma aslında bir yapının var olmasını sağlar. Şöyle ki bina ne kadar kaliteli yapılmış olsa bile aydınlatma sistemleri olmadan kullanılması imkansızdır.

06 Şubat 2018 Salı, 07:34

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Bütün yapıların inşa aşamasında aydınlatma konusu bir sonraki kademe olarak değerlendiriliyor. Detay konu olarak bakılan aydınlatma aslında bir yapının var olmasını sağlar. Şöyle ki bina ne kadar kaliteli yapılmış olsa bile aydınlatma sistemleri olmadan kullanılması imkansızdır.

Işık ve aydınlatmayı bir ihtiyaç olarak nitelendirebiliriz. Sokaklarda, evlerde, iş yerlerinde mevcut tüm yapılardaki aydınlatma sistemleri ihtiyaç üzerine uygulanıyor.

Aydınlatmaya ihtiyaç eski çağlardan başlamış insanlar bulundukları alanları alev ışıklarıyla aydınlatmışlar. Daha yakın tarihe gelirsek Thomas Edison ve Swan’ın uzun çalışmalarından sonra 21 Ekim 1879’da mekanlarda kullanılabilen lambaları icat ettiler ve o günden sonra lambalar yaygınlaşıp günümüze kadar geliyor.

Bilim ve teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanarak, lambalar günümüzde aydınlatma amacını aşarak mimari tasarımla bütünleşip, bir taraftan aydınlatma misyonunu yerine getirirken diğer bir taraftan da mekana farklı bir görsel etki katıyor.

Bugün kullanılan aydınlatma sistemleri bir kaç görevi kapsamakta;

1. Ortam aydınlatmasını yeterince sağlamalı,
2. Enerjiye tasarruf etmeli,
3. Mekanın dekorasyonuna katkına bulunmalı.

Kullanılan lamba görünümü itibariyle mekana yeni bir soluk getirmesinin yanı sıra farklı ambiyans yaratmakta önemli bir etkendir.

Bu gün farklı tasarımda yüzlerle dikkat çeken avizeler ve lambalar örnek gösterebiliriz. Bu tür aydınlatma sistemleri bahçelerde, yollarda, iç ve dış mekanlarda kullanılmaktadır. Bunlardan biri ilginç tasarımı ile dikkat çeken odanın köşe kısımlarına uyarlanan “Peel Duvar Işık” tasarımıdır.

Aydınlatma sistemlerinin sağlık boyutu

Aydınlatma sistemlerinin gün içinde bulunduğumuz her mekanda görsel işleri rahatlıkla yapmamızı sağlaması yanı sıra birde insanları biyolojik ve psikolojik açıdan etki etme yönüde vardır.

Özellikle insanlar gününün bir çok kısmını çalışarak geçirdikleri için iş yerlerinde aydınlatmada güneş ışınlarından faydalanmak en uygun olanıdır. Bu mümkün olmadığı taktirde gün ışığıyla paralel olarak yapay aydınlatma sistemlerinin birlikte kullanılması öneriliyor.

Aydınlatma ışığının renginin de insanlar üzerinde olumlu ve olumsuz etkisi vardır. Şöyle ki ışığın renk sıcaklığı 3’e bölünmektedir. Sıcak, orta ve soğuk olarak değerlendirilir. Sıcak ışık renginde daha fazla kırmızılık barındırır. Çok insan bu renk altında kendini daha huzurlu ve konforlu hissetmektedir. Orta ışık renginde daha beyazlık görülmekte ve tayfsal kompozisyonda sıcak bileşenleri nispeten azdır. Soğuk ışık ise insanlar tarafından fazla rahatsız edici olarak değerlendirilmektedir. Soğuk ışık tayfsal kompozisyonda minimum kırmızı ışık bileşenleri barındırıyor. Bu ışık rengi altında bazı insanlarda baş dönmesi ve mide bulanması gibi, olumsuz etkiler gözükmektedir.

Işığın renk sıcaklığı dikkate alınması gereken estekik ve psikolojik bir konudur. Işık rengi kadar lamba seçimi de aydınlatmada önemli bir unsurdur. Lambanın ışığı yansıtma endeksi çevreyi doğru ve doğal görmemizi sağlar [1].

Farklı tasarımlı aydınlatma elemanları

Restoranların, otellerin, küçük kafelerin ve AVM merkezlerinin dekorasyonunda önemli yer kaplayan aydınlatma lambaları ve avizeler ilginç görünümleri dolayısıyla insanların dikkatini çekiyor ve insanlar arasında en çok tercih edilen mekanlar listesine giriyor. Yapılarda uygulanan aydınlatma sistemleri mekanın tarzını yansıttığı ve müşteri ilgisi çektiği için yeni inşa edilen yapılarda aydınlatma sistemleri konusuna daha hassas yaklaşılıyor.

 

En çok tercih edilen aydınlatmalar içerisinde sade görünümlü duvar içi Led aydınlatmalarda yer alıyor.Tasarımı bulgar asıllı Jovo Boshinovski ait olan aydınlatma, sade ve şık görünümü yanı sıra ekonomi özelliği ile de dikkat çekiyor.

Kaynaklar

[1] Kürkçü, E.A., Çakar, İ., Zeyrek, S. “İş Yerlerinde Aydınlatma”, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi Müdürlüğü (İSGÜM), (http://www.isgum.gov.tr) 2017

Shargiyya Javadzade

Shargiyya Javadzade

İnşaat Mühendisi - İstanbul Aydın Üniversitesi
Azerbaycan Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği mezunu yazar, Türkiye'de İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Mimarlık bölümünde yüksek lisans eğitimi görmektedir. Aydınlatma tasarımına özel ilgi duymaktadır.
Shargiyya Javadzade

Shargiyya Javadzade Son Yazıları (tümünü gör)

İçerik Önerileri

Tünel Aydınlatması Nasıl Yapılır? İyi bir tünel aydınlatması, tünel girişinde sürücünün tünel içerisindeki ışığa adaptasyonunu sağlar ve tünel boyunca yeterli aydınlatmayı sağlayarak güvenli sürüş ortamı yaratır. Sürücü herhangi bir olumsuz etkiye maruz kalmadan tünele girmeli, tünelden geçmeli ve tünelden çıkmalıdır....
Estetik, Kent ve Güvenlik Açısından Aydınlatma Gerek mimari gerekse aydınlatma tasarımı açısından tasarımcıların sorumluluğu, aslında şehrin sahipleri olan yaşayanlarına karşı bir sorumluluktur. Şehir aydınlatmaları estetik, kent ve güvenlik açısından nasıl olmalıdır?
Işık Kirliliği’nin Yol ve Sürüş Güvenliğine Olan Etkisinin İncelenmesi Işık kirliliğinin hayvanlara zararı olduğu kadar insanoğluna da zararı olduğunu gösteren çalışmalar devam etmektedir. Bu yazı dizimizde dünyada konuyla alakalı yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilerek ışık kirliliğinin vahşi yaşama, insanların fizyolojisine ve psikolojisine olan olumsuz etkisinde...
Koridor Aydınlatması Nasıl Yapılır? Koridorlar genellikle gün ışığından çok az yararlanır. Güneş ışığından mahrum bu alanlar sadece gece değil gündüz de yapay aydınlatmaya ihtiyaç duyabilir. Koridorlarda genel itibariyle 100 lüks aydınlatma seviyesi önerilmektedir. Gece boyunca ışıkların tamamen kapanması yerine 20 lüks seviyesinde ay...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *