tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Ankara’nın Alt Geçitlerinde Aşırı Aydınlatma Sorunu

Ankara’nın alt geçitlerindeki tek problem aşırı yağış sonrası ortaya çıkan sel problemi değil. Aşırı aydınlatmayla ortaya çıkan konfor kaybı da önemli bir problem olarak dikkat çekiyor. Bu noktalarda gündüz aydınlığının gece de aynı şekilde sürdürülmesi, sürücüler için tehlike yaratıyor.

13 Ağustos 2018 Pazartesi, 07:29

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Ankara‘nın alt geçitlerindeki tek problem aşırı yağış sonrası ortaya çıkan sel problemi değil. Aşırı aydınlatmayla ortaya çıkan konfor kaybı da önemli bir problem olarak dikkat çekiyor. Bu noktalarda gündüz aydınlığının gece de aynı şekilde sürdürülmesi, sürücüler için tehlike yaratıyor.

Ankara’da araçlı alt geçitlerde gece vakitlerinde aşırı aydınlatma sürücüleri rahatsız ediyor. Yüksek parlaklıkta, çok sayıda LED aydınlatma armatürü, alt geçitlerde ve köprü altlarında geceyi gündüze çeviriyor. Ancak bu noktalardaki aydınlık, yol genelindeki aydınlıktan yüksek olunca, sürücüler için olumsuz bir durum ortaya çıkıyor.

Tünel ve alt geçit aydınlatmalarında, projeler gündüz aydınlığına göre tasarlanır. Hava karardığında ise, aydınlatmalar kademeli olarak kısılarak sürücülerin adapte olması kolaylaştırılır. Gelişmiş otomasyon sistemleri ile bu kontrol kolayca sağlanabilir. Bu tür uygulamalarda, DALI veya 1-10V gibi sistemler sıkça tercih edilmektedir.

Gündüz sürüş esnasında, yoğun güneş ışığına maruz kalan göz bebekleri, karanlık bir tünele girdiğinde adaptasyon problemi yaşar. Bu durumun önüne geçebilmek için, tünellerde özel bir aydınlatma sistemi uygulanır. Sürücünün tünele yaklaştığı andan itibaren tünel içerisindeki aydınlığa adaptasyonu için gerekli koşullar oluşturulur. Tüneller, yüksek aydınlık seviyeleriyle sürücüyü karşılar bu sürücünün adaptasyonunu kolaylaştırır.

Gece vakitlerinde ise bu durumun tam tersi bir senaryo ortaya çıkar. Karanlık yol boyunca seyahat eden sürücü, bir anda yüksek aydınlık bir ortama girdiğinde benzer bir adaptasyon sorunuyla karşılaşır. Alt geçitlerde gündüz aydınlatmasının gece de aynı parlaklıkta sürdürülmesi, trafik güvenliğini açısından olumsuz bir durum ortaya çıkartıyor.

Kullanılan aydınlatma armatürleriyle ilgili önemli bir iddia da; armatürlerin otomasyon sistemine uyumlu olduğu, ancak bu özelliğinin kullanılmadığı yönünde.

Alt geçit, köprüaltı gibi alanlarda aşırı aydınlatma sonucunda ortaya çıkan tek problem trafik güvenliği üzerindeki olumsuz etki değil. LED’ler enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma elemanları olsa da, gereğinden fazla aydınlatma, enerji israfına yol açmaktadır. Enerji ithal eden bir ülke olduğumuz için, enerji tasarrufu bizim için oldukça önemlidir.

İçerik Önerileri

Mamak Işıl Işıl Aydınlatıldı İlçenin siluetini değiştiren dev yatırımların tamamlanarak hizmete girdiği Mamak’ta, geceleri tam bir görsel şölen yaşanıyor. Mamak Belediyesi hizmete sunduğu parklar, bahçeler, sokaklar, aile merkezleri, rekreasyon alanların, proje ve yatırımlarda estetik LED aydınlatma uygulamalarını kullanıyor....
Bursa Caddeleri Işıl Işıl Aydınlatıldı Şehir estetiği uygulamaları ile ilçenin çehresine görsel dokunuşlar yapan Yıldırım Belediyesi, aynı zamanda sürdürülebilir çevre politikası kapsamında kaynakların doğru kullanımı sağlamak amacıyla enerji tasarrufu gerçekleşmesine öncülük eden önemli çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda ilçenin önemli ula...
Atatürk Parkı Işıl Işıl Oldu Yaz mevsimi dolayısıyla Turgutlulu vatandaşların sosyal yaşam alanlarında daha fazla vakit geçirdiği şu günlerde Turgutlu Belediyesi tarafından şehir merkezinde bulunan ve vatandaşların uğrak yeri olan Atatürk Parkı’nda başlatılan aydınlatma çalışmaları tamamlandı.
Adalet Sarayı Hükümlülerin Ürettiği LED Armatürler İle Renklendirildi Denizli'de Adliye binası, hükümlülerin ürettiği ve montajını yaptığı LED aydınlatma armatürleri ile renklendirildi. LED ışık kaynaklı, RGB wallwasher uygulaması bölge sakinleri tarafından da beğeniyle karşılandı.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *