tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

Alev Efektli LED Ampul İncelemesi

Yandığı anda alev efekti animasyon gösteren, gerçek alev görüntüsünü en iyi şekilde taklit eden LED lambalar sosyal medyada çok paylaşıldı, çok satıldı, hızla yaygınlaştı. Alev efektli LED ampul incelenmek üzere Aydınlatma Portalı ofisinde!

10 Eylül 2018 Pazartesi, 07:25

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Yandığı anda alev efekti animasyon gösteren, gerçek alev görüntüsünü en iyi şekilde taklit eden LED lambalar sosyal medyada çok paylaşıldı, çok satıldı, hızla yaygınlaştı. Alev efektli LED ampul incelenmek üzere Aydınlatma Portalı ofisinde!

Alevli LED ampul, uzun zamandır takibimde olan bir üründü. İncelemeye değer bir ürün olduğunu düşünüyordum ancak vakit darlığından fırsat bulamamıştım. Bir gün, yerli üreticilerden birisi ürünü sosyal medyada paylaşınca bir adet incelemek için istedim. Epeyce bir süre bekledim ancak ürün gelmedi. Ben de Çin‘den sipariş ettim ve 15 gün içerisinde ürün elime ulaştı.

Siz de ürünü sipariş etmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Standart duy için E27 seçeneğini işaretlemeniz gereklidir.

https://www.aliexpress.com/item/BUYBAY-E27-E26-2835-LED-Flame-Effect-Fire-Light-Bulbs-7W-Creative-Lights-Flickering-Emulation-Vintage/32831900505.html

Ürünün özelliklerinden bahsedelim. Üç çalışma modu bulunuyor; alev, normal yanma, nefes (yavaş yavaş yanıp sönme). Üzerinde 99 adet 2835 paketli Epistar marka LED bulunuyor. 85265V gerilim aralığında çalışıyor ve maksimum 7W güç tükettiği belirtiliyor. Ampul ölçüleri; yükseklik 138 mm, çap 65 mm. Ampul kabuğu yani üzerindeki plastik kapağı, 105 derece sıcaklığa kadar dayanıklı olarak belirtiliyor.

 İlk üretilen serilerde harici bir sürücü bulunuyordu. Bu sürücü silindir şeklinde sarılmış LED kartının içinde bulunuyordu. Yeni serilerde ise ek bir alüminyum soğutucu bulunuyor ve sürücü komponentleri LED kartı üzerinde yer alıyor.

Öyle uzun uzun anlatılacak özellikleri yok. Üzerindeki LED‘ler yardımıyla alev efektini iyi bir şekilde yaratıyor. Gerçekten bir ateş yanıyormuş gibi his oluşturuyor. Yani görevini tam anlamıyla gerine getiriyor.

Üç modu olduğundan bahsetmiştik. Bunlardan ikisi için güç ölçümü yapmak istiyoruz. Öncelikle alev modunu deniyoruz ve lambamız şebekeden 2,4W güç çekiyor. Gerçekten düşük bir enerji tüketimine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Normal yanma, yani sabit ışıkta ise 5,1W seviyesinde güç tüketiyor.

Bu ampul tek başına kullanıldığı zaman güzel bir etki yaratsa da bunu uygun bir armatür içerisinde kullanmak daha gerçekçi bir görünüm yaratacaktır. Bu amaçla biz de bir denemek yapmak istiyoruz.

Önce malzeme listesini verelim.

1) Alev efektli LED ampul
https://www.aliexpress.com/item/BUYBAY-E27-E26-2835-LED-Flame-Effect-Fire-Light-Bulbs-7W-Creative-Lights-Flickering-Emulation-Vintage/32831900505.html

2) Dekoratif ferforje fener
https://www.englishhome.com.tr/lovely-bouquet-ferforje-fener-11x11x28-5-cm-beyaz.html

3) E27 duy
https://www.aliexpress.com/item/2pcs-white-E27-lamp-holder-Round-Lamp-Bulb-Socket-Bases-White-lamp-holder-For-LED-Bulbs/32833007614.html

4) Işığa ve gürültüye duyarlı sensör
https://www.aliexpress.com/item/New-Arrival-AC-220V-50Hz-Led-Sound-Light-Operated-Voice-Sensor-Control-Switches-Lamps-and-lanterns/32776921385.html

5) Enerji kablosu
Herhangi bir elektrikçiden temin edilebilir.

Bu malzemeleri bir araya getirdiğimizde eviminiz içinde ve dışında kullanabileceğimiz şık bir dekoratif fener elde ediyoruz. Hem gerçek alev efekti elde ediyoruz hem de mum değiştirme derdi ortadan kalkıyor.

Yaptığınız farklı uygulamaları, yayınlamamız için bize gönderebilirsiniz. Ürün hakkıda sorularınız için yorum bölümü aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

Pera Compact LED Projektör İncelemesi Aydınlatma sektörü LED teknolojisiyle birlikte sürekli gelişiyor, sürekli yenileniyor. Teknolojinin getirdiği yeniliklerden bir tanesi de 'Modüler LED Aydınlatma Sistemleri' oldu. Bu sistemler tıpkı bir puzzle parçası gibi bir araya getirilerek, aydınlatma uygulamalarında kullanılabiliyor....
Renk Değiştirilebilir LED Masa Lambası İncelemesi Artık evlerimizde şık ve modern LED'li avizeler yer almaya başladı. Masa lambası, lambader, abajur gibi aydınlatma elemanları da evin aydınlatmasını tamamlayan dekoratif unsurlar. Onlar da artık LED'lerle birlikte yenilenmeye, çağa ayak uydurmaya başladı. LED teknolojisinin sunduğu esneklik ile çok ...
OSRAM LED Lamba İncelemesi OSRAM’ın Value Classic A modeliyle satışa sunduğu E27 duylu LED lambası, lm/W etkinliğiyle ön plana çıkan LED ışık kaynaklı lambalar arasında yer alıyor. Mağazalardan kolayca temin edilebilen bu lamba, evlerimizdeki LED dönüşümünde iyi bir seçenek olabilir mi?
GE Bright Stik LED Lamba İncelemesi GE'nin LED Bright Stik adını verdiği lamba 40-100 watt güç aralığındaki akkor, halojen ve CFL lambaların yerine kullanılmak üzere düşük enerjili ve daha uzun ömürlü bir alternatif olarak geliştirildi. Farklı tasarımıyla dikkat çeken bu lamba iyi bir alternatif olabilir mi?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *