Akvaryum Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akvaryum aydınlatması yalnızca balıkları keyifle izlemek için yapılmaz, aydınlatma bunun dışında çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Aydınlatma, balıklarınızın genel refahını sağlar ve bunun yanında akvaryum içerisindeki bitki ve organizmaların büyümesi için gerekli oksijeni ve enerjiyi sağlar.

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 07:42

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akvaryum aydınlatması yalnızca balıkları keyifle izlemek için yapılmaz, aydınlatma bunun dışında çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Aydınlatma, balıklarınızın genel refahını sağlar ve bunun yanında akvaryum içerisindeki bitki ve organizmaların büyümesi için gerekli oksijeni ve enerjiyi sağlar. Aydınlatma, akvaryum tankının atmosferini seçme şansı sunar.

Akvaryum canlılarının sağlıklı bir şekilde büyümesi için aydınlatma gereklidir. Akvaryum için ışık seçimi yaparken dört şeye dikkat etmek gereklidir; watt, lümen, kelvin ve PAR değeri.

Watt, kullanılan enerji miktarını göstermektedir. Lümen ise ışığın parlaklığını, yani ışık kaynağının ne kadar aydınlatma sağladığını belirtir. Kelvin ise ışığın rengidir. Bu değer ne kadar büyükse ışık rengi maviye o kadar yakındır, değer küçüldükçe beyaza, daha da küçüldükçe sarıya yaklaşır. PAR ya da FAR açılımı Fotosentetik Aktif Radyasyon‘dur. Bitkileri ve su yosunlarını yetiştirmek için yararlı olan ışığı ifade eder.

Akvaryum aydınlatmasında genellikle floresan veya LED ışık kaynakları kullanılır. İnce tasarımı, soğuk çalışma sıcaklığı ve düşük maliyeti sebebiyle LED aydınlatmalar akvaryumlarda sıkça tercih edilmektedir. LED’lerin her türlü su ortamı için geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur.

Bitkili akvaryumlarda, bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişimi için 6500K-7500K renk sıcaklığında ışık kaynaklarının kullanılması önerilmektedir.

Bitkilerin aksine balıkların biyolojik olarak bir ışığa ihtiyacı yoktur. Yalnızca balık olan akvaryumlarda, 5500K-6500K renk sıcaklığında ışık kaynakları kullanılabilir.

8000K ve üzerinde renk sıcaklığında, mavimsi renkteki ışıklar yalnızca tuzlu su akvaryumları için kullanılmalıdır.

İhtiyaç duyduğunuz ışık miktarı akvaryumda seçtiğiniz bitkilere bağlıdır. Genel itibariyle değerlendirildiğinde litre başına 20-40 lümen ışığın yeterli olacağı söylenebilir. Yani, bu durumda 40 litre bir akvaryum için en az 800 lümen ışığa ihtiyaç duyarsınız.

Akvaryumdaki canlılara ihtiyaç duydukları aydınlatmayı sağlamak için ışıkların günde 10-12 saat açık tutulması yeterlidir. Bu rutini kontrol etmek için bir zamanlayıcı kontrolü kullanılabilir.

Emre Yılmaz
Linkedin

Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir