tr Türkçe
İş İlanları
15 Ağustos 2018 Çarşamba

Akvaryum Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Akvaryum aydınlatması yalnızca balıkları keyifle izlemek için yapılmaz, aydınlatma bunun dışında çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Aydınlatma, balıklarınızın genel refahını sağlar ve bunun yanında akvaryum içerisindeki bitki ve organizmaların büyümesi için gerekli oksijeni ve enerjiyi sağlar.

14 Mayıs 2018 Pazartesi, 07:42

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Akvaryum aydınlatması yalnızca balıkları keyifle izlemek için yapılmaz, aydınlatma bunun dışında çok daha büyük bir rol oynamaktadır. Aydınlatma, balıklarınızın genel refahını sağlar ve bunun yanında akvaryum içerisindeki bitki ve organizmaların büyümesi için gerekli oksijeni ve enerjiyi sağlar. Aydınlatma, akvaryum tankının atmosferini seçme şansı sunar.

Akvaryum canlılarının sağlıklı bir şekilde büyümesi için aydınlatma gereklidir. Akvaryum için ışık seçimi yaparken dört şeye dikkat etmek gereklidir; watt, lümen, kelvin ve PAR değeri.

Watt, kullanılan enerji miktarını göstermektedir. Lümen ise ışığın parlaklığını, yani ışık kaynağının ne kadar aydınlatma sağladığını belirtir. Kelvin ise ışığın rengidir. Bu değer ne kadar büyükse ışık rengi maviye o kadar yakındır, değer küçüldükçe beyaza, daha da küçüldükçe sarıya yaklaşır. PAR ya da FAR açılımı Fotosentetik Aktif Radyasyon‘dur. Bitkileri ve su yosunlarını yetiştirmek için yararlı olan ışığı ifade eder.

Akvaryum aydınlatmasında genellikle floresan veya LED ışık kaynakları kullanılır. İnce tasarımı, soğuk çalışma sıcaklığı ve düşük maliyeti sebebiyle LED aydınlatmalar akvaryumlarda sıkça tercih edilmektedir. LED’lerin her türlü su ortamı için geniş bir seçenek yelpazesi mevcuttur.

Bitkili akvaryumlarda, bitkilerin sağlıklı bir şekilde gelişimi için 6500K-7500K renk sıcaklığında ışık kaynaklarının kullanılması önerilmektedir.

Bitkilerin aksine balıkların biyolojik olarak bir ışığa ihtiyacı yoktur. Yalnızca balık olan akvaryumlarda, 5500K-6500K renk sıcaklığında ışık kaynakları kullanılabilir.

8000K ve üzerinde renk sıcaklığında, mavimsi renkteki ışıklar yalnızca tuzlu su akvaryumları için kullanılmalıdır.

İhtiyaç duyduğunuz ışık miktarı akvaryumda seçtiğiniz bitkilere bağlıdır. Genel itibariyle değerlendirildiğinde litre başına 20-40 lümen ışığın yeterli olacağı söylenebilir. Yani, bu durumda 40 litre bir akvaryum için en az 800 lümen ışığa ihtiyaç duyarsınız.

Akvaryumdaki canlılara ihtiyaç duydukları aydınlatmayı sağlamak için ışıkların günde 10-12 saat açık tutulması yeterlidir. Bu rutini kontrol etmek için bir zamanlayıcı kontrolü kullanılabilir.

Emre Yılmaz

Emre Yılmaz

Elektrik-Elektronik Mühendisi - Asya Trafik A.Ş.
Aydınlatma Portalı kurucusu Trabzon doğumlu Emre Yılmaz, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden 2013 yılında mezun olmuş o tarihten bugüne aydınlatma sektöründe; devlet destekli projelerin yönetimi ve ürün geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesinde görev almaktadır. Gazi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Mühendisliği bölümünde yüksek lisans öğrenimi görmektedir.
Emre Yılmaz

İçerik Önerileri

LED Armatürlerde Optik Tasarımın Faydaları LED'ler yönlü ışık kaynakları olduğundan, farklı uygulama ihtiyaçlarını karşılamak isteyen tasarımcılar için birincil veya ikincil optik gereklidir. Optikler ışığın çıkışını kontrol etmek için kullanılan bileşenlerdir.
Sağlık Sektöründe LED Aydınlatma Birçok sektöre yenilik getiren LED aydınlatma, sağlık sektörünü de etkiliyor. Hastalara moral ve güven kaynağı olan LED'ler ile artık hastanelerden daha az korkulacak.
LED Sokak Armatürü Nasıl Tasarlanır? Sokak armatürünün amacı çevre aydınlatmasını sağlamaktır. LED sokak armatürleri de aynı ya da daha yüksek aydınlatma seviyelerini daha düşük enerji tüketimiyle sağlar. Buna ek olarak, LED'ler diğer aydınlatma teknolojilerine göre daha uzun ömürlüdür. Peki bir LED sokak armatürü nasıl tasarlanır?...
LED’li Aydınlatma Kullanımının 5 Temel Avantajı LED’li ışık kaynakları ile aydınlatmanın, konvansiyonel olarak tanımlanan klasik aydınlatmaya oranla daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Bu avantajlar; uzun kullanım ömrü, enerji verimliliği, doğa dostu olması, dayanıklılığı ve sıfır UV ışını etkisi olarak sıralanabilir. Detaylar için yazımızı ince...

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *