2,2 Milyon LED Ampul Gümrükten Geçemedi

Temmuz 2017’den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

27 Şubat 2018 Salı, 10:06

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Temmuz 2017‘den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemine dikkat çekti ve ithal LED ampullere enerji verimliliği testleri yapılacağını açıkladı.

Geçtiğiniz yıl Temmuz ayından itibaren bakanlık yalnızca belge kontrolü yapmıyor aynı zamanda laboratuvar testlerini şart koşuyordu. Bu kapsamda 8 milyon ürünün ülkeye girişine izin verilmedi. Bu ürünler arasında en yüksek oranı LED ampuller oluşturuyor.

Yapılan denetimler neticesinde toplamda 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmedi. İthalatçılar zor günler geçirdi, ya ürünler üzerinde revizeye gitti ya da tedarikçi değiştirdi. Piyasada bir süre özellikle 20-30W güç aralığında LED ampul bulmak zorlaştı.

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin ithalatı ve pazarda yer alması, yerli üreticilerin bu alanda rekabet edememesiyle sonuçlanmıştı. Sıkılaşan denetimler sayesinde artık piyasada kalitesiz, güvenlik tehdidi oluşturan, yanıltıcı teknik özellikler (lümen, güç vs.) sunan ürünleri piyasada görmeyeceğiz.

İçerik Önerileri

Güneşe Li-Fi Takılır Mı? Geçtiğimiz günlerde ajanslar "Ampuller modeme dönüşecek!" başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi'nin Wi-Fi'ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterinc...
Araç Farlarına Sonradan Takılan LED Ampuller Tehlike Saçıyor Yeni ve üst sınıf araçlar artık LED farlarla birlikte gelmeye başladı. Hal böyle olunca uzak doğulu üreticiler boş durmadı ve mevcut araç farlarını LED'e dönüştürmek için çeşitli ampul tiplerinde LED dönüşüm kitleri geliştirdi. Peki bu LED ampuller mevcut farlarda kullanmak için uygun mu?...
LED Lamba Seçiminde Fiyat Sadece %30 Etkili Geçtiğimiz günlerde yayınlanan "Elektrik Toptancıları Çalışması 2016" montaj ekibi ve mütahitlerin, davranış ve beklentilerinin nasıl değiştiğini ortaya koyuyor. LEDification, SmartFuture ve Digitization elektrik toptancılarına ne ifade ediyor? LED devrimini mutlaka okumalısınız....
Yanlış Bilinen LED Gerçekleri LED ışık kaynağı olarak son 10 yılda aydınlatmada çok hızlı bir biçimde kendine iyi bir yer edinmiştir. LED ışık kaynakları fark edilebilir bir hızla konvansiyonel ışık kaynaklarının yerini alırken, hala LED’ler hakkında bazı yanlış algı ve önermeler var.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *