2,2 Milyon LED Ampul Gümrükten Geçemedi

Temmuz 2017’den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

27 Şubat 2018 Salı, 10:06

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Temmuz 2017‘den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemine dikkat çekti ve ithal LED ampullere enerji verimliliği testleri yapılacağını açıkladı.

Geçtiğiniz yıl Temmuz ayından itibaren bakanlık yalnızca belge kontrolü yapmıyor aynı zamanda laboratuvar testlerini şart koşuyordu. Bu kapsamda 8 milyon ürünün ülkeye girişine izin verilmedi. Bu ürünler arasında en yüksek oranı LED ampuller oluşturuyor.

Yapılan denetimler neticesinde toplamda 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmedi. İthalatçılar zor günler geçirdi, ya ürünler üzerinde revizeye gitti ya da tedarikçi değiştirdi. Piyasada bir süre özellikle 20-30W güç aralığında LED ampul bulmak zorlaştı.

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin ithalatı ve pazarda yer alması, yerli üreticilerin bu alanda rekabet edememesiyle sonuçlanmıştı. Sıkılaşan denetimler sayesinde artık piyasada kalitesiz, güvenlik tehdidi oluşturan, yanıltıcı teknik özellikler (lümen, güç vs.) sunan ürünleri piyasada görmeyeceğiz.

İçerik Önerileri

Philips’in Essential ve CorePro Serisi LED Lambaları Arasındaki Fark Nedir? Philips Essential LED lambalar ile CorePro LED lambalar arasındaki en önemli fark etkinlik faktörüdür. Etkinlik faktörü lambanın watt başına sahip olduğu lümen yani ışık akısıdır. Bir diğer deyişle, watt başına verdiği ışık miktarıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ürün daha etkindir yani harcadığı e...
Sahte LED Lambalar Tüketicinin LED Teknolojisine Olan Güvenini Sarstı Piyasada sıkça rastlanmaya başlanan sahte LED lambalar, sektör devlerinin marka değerine zarar veriyor. Yeterli miktarda denetim olmaması sebebiyle ortaya çıkan bu durum için önlem alınmalı.
Türkiye’de Aydınlatma İthalatı Yüzde 40 Azaldı Ekonomi Bakanlığı, ithalata karşı bazı önlemler almaya başladı. İthalatı yapılan ürün gruplarını inceleyen bakanlık, ürün bazında çeşitli tedbirleri uygulamaya koydu. Bu tedbirler sonucunda aydınlatma ürünlerinin ithalatında yüzde 40 azalma yaşandı.
2018 Eylül Sonrasında Halojen Lambalar Yasaklanıyor Pelsan Blog'da yayınlanan bir yazıda halojen lambaların kullanımına ilgili yasağın 1 Eylül 2018 tarihi itibariyle geçerli olacağına dikkat çekildi. Bu karar ile 2025 yılına kadar yaklaşık 15 milyon ton karbondioksit salınımı engellenmiş olacak. Bu sayede küresel ısınmayla mücadelede 1 adım ileri gid...
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *