tr Türkçe
İş İlanları
25 Eylül 2018 Salı

2,2 Milyon LED Ampul Gümrükten Geçemedi

Temmuz 2017’den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

27 Şubat 2018 Salı, 10:06

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Temmuz 2017‘den beri gümrük aşamasında denetimler sıkılaşmış, ithal ürünlere laboratuvar testleri şart koşulmuştu. Bu düzenlemenin ardından 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmediği açıklandı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, enerji tüketiminde aydınlatmanın önemine dikkat çekti ve ithal LED ampullere enerji verimliliği testleri yapılacağını açıkladı.

Geçtiğiniz yıl Temmuz ayından itibaren bakanlık yalnızca belge kontrolü yapmıyor aynı zamanda laboratuvar testlerini şart koşuyordu. Bu kapsamda 8 milyon ürünün ülkeye girişine izin verilmedi. Bu ürünler arasında en yüksek oranı LED ampuller oluşturuyor.

Yapılan denetimler neticesinde toplamda 2,2 milyon LED ampulün ülkeye girişine izin verilmedi. İthalatçılar zor günler geçirdi, ya ürünler üzerinde revizeye gitti ya da tedarikçi değiştirdi. Piyasada bir süre özellikle 20-30W güç aralığında LED ampul bulmak zorlaştı.

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin ithalatı ve pazarda yer alması, yerli üreticilerin bu alanda rekabet edememesiyle sonuçlanmıştı. Sıkılaşan denetimler sayesinde artık piyasada kalitesiz, güvenlik tehdidi oluşturan, yanıltıcı teknik özellikler (lümen, güç vs.) sunan ürünleri piyasada görmeyeceğiz.

İçerik Önerileri

LED Aydınlatma Nedir? Light Emitting Diode (Işık Yayan Diyot), yani kısaca LED, en yeni aydınlatma teknolojilerinden biridir. Sağladığı faydalar sebebiyle, kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır. En önemli faydası, düşük enerji tüketimi ve uzun ömrü sayesinde klasik aydınlatmaya göre çok daha ekonomik olmasıdır....
Güneşe Li-Fi Takılır Mı? Geçtiğimiz günlerde ajanslar "Ampuller modeme dönüşecek!" başlığıyla Li-Fi teknolojisini tanıtan bir haber geçti. Li-Fi'nin Wi-Fi'ye alternatif olduğu, 10 hatta 100 kat daha hızlı olacağı konusu zaten bilinen şeylerdi. Ancak bu bilgiler genelde teknik makalelerde yer alıyor, son kullanıcıya yeterinc...
İthal Dış Mekan Aydınlatma Armatürlerine Ek Vergi Talebi Ülkemizdeki aydınlatma üreticileri, özellikle LED aydınlatma konusunda Çin menşeli ürünler ile rekabette zorlandıklarını belirterek yerli üretime teşvik maksadıyla ithal dış mekan aydınlatma armatürlerine de ek vergiler getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.
Philips’ten Enerji Verimliliği Haftası’na Özel 2,90 TL’ye LED Lamba Philips Aydınlatma ve Enerjisa, Enerji Verimliliği Haftası'nda konuya dikkat çekmek üzere CarrefourSA marketlerde, 13-16 Ocak arasında tarihleri arasında, tanesi 2.90 TL’ye LED lamba satmayı hedefliyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *