2018’in Aydınlatma Trendleri Neler Olacak?

Aydınlatma teknolojisi değişiyor. Önümüzdeki 12 ay boyunca enerji dostu ve tümüyle dijitalleşmiş bir sektörün oluşumuna tanıklık ediyor olacağız. Bakalım 2018 yılının aydınlatma trendleri neler olacak?

05 Ocak 2018 Cuma, 10:43

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

Aydınlatma teknolojisi değişiyor. Önümüzdeki 12 ay boyunca enerji dostu ve tümüyle dijitalleşmiş bir sektörün oluşumuna tanıklık ediyor olacağız. Bakalım 2018 yılının aydınlatma trendleri neler olacak?

Armatürler daha fazla işlevsellik sunacak
Mart ayında Frankfurt’taki Light Building’e damgasını vuracak en büyük 2018 trendi armatürler olacak. Ticarileşmenin artması ve fiyatların düşmesi ile aksesuarların işlevselliği artacak. Kesinlikle daha da akıllanacak olan armatürler dijital çağa ayak uyduracak, sensörlerle donanacak ve kablosuz bağlanacak.

Kumandalar saklandıkları yerden çıkacak
Geleneksel olarak, aydınlatma kontrolleri bir dolabın içindeki elektronik kutuda yapılıyordu. Ancak 2018’de armatürler Bluetooth kullanabilen standart cihazlar olacak. Tüketiciler açısından popüler olan “kendi kendine öğrenme” algoritmaları aydınlatma kontrol platformlarında standart olarak görülmeye başlayacak.

“Acil Aydınlatma” standartları gelişecek
Sir Martin Moore-Bick’in Londra’daki Grenfell Kulesi yangını hakkındaki soruşturması 2018’e bomba gibi düşeceğe benziyor. Bu dava, acil durum aydınlatması için düzenlemeler, standartlar, rehber şartnameler, kurulum uygulamaları ve bakım rejimleri üzerine yeni bir yapılanma gerektiğinin altını çizdi. Endüstri için zorlayıcı olacak olsa da ortak bir akıl bulunmalı ve herkes bunun için çalışmalı.

Li-Fi yaygınlaşacak
Kasım ayındaki LuxLive’de bir grup sertifikalı armatürle internetin görünür ışıkla kullanılabilmesinin yolu açılmıştı. Bu durumu erken fark edenler, özellikle askeri ve diplomatik sektörler. Bunun sebebi, bu kullanıcıların wi-fi’in kolaylıklarına çabucak adapte olan ama kırılganlıklarını istemeyen kullanıcılar olmaları.

Akıllı ofisler ile verimlilik öncelikli hedef olacak
Akıllı ofisler, 2018’in en büyük gerçekliği olacak. Land Securities ve CBRE gibi firmalar kendi sektörlerinin yenilik üreticileri olarak görüldüklerinden baskı altında olsalar da çoktan yeni bir alana öncülük ettiler bile; “Akıllı Ofisler”. IoT (Nesnelerin İnterneti) aydınlatma sektörünün yeni göz bebeği gibi görünüyor ve müşteriler için cazip kullanım olanakları sunuyor.

Protol savaşlarını Bluetooth kazanacak
İki yıl süren iç çatışmaların ardından Bluetooth’un ileri gelenleri sonunda bir standardı onayladılar ve artık bağlantı daha kolay olacak. Bu yeni uygulamayla Bluetooth, tüketicilere tanınan tipik 10 m’lik menzilin çok ötesine geçecek. 2018’de bu standart ile Akıllı Aydınlatma’nın perakende, depolama, ofis ve diğer uygulama alanlarındaki gelişimine tanıklık ediyor olacağız.

İnsan Odaklı Aydınlatma öncelikli olacak
Mevcut insan odaklı aydınlatmaların özellikle renk değişimi konusunda eksikleri var. Yeni dönemde İskandinav ülkelerinin konuyla ilgili çalışmaları hız kazanacak gibi görünüyor. Öncelik ofisler ve yaşlı bakımevlerinde.

Işık Kirliliği devasa bir probleme dönüşecek
Işık Kirliliği, bir süredir gündemde olan bir konu. Ancak 2018’de daha çok kişi tarafından çok daha ciddiye alınacak gibi duruyor. Çünkü son dönemde ucuzlayan LED’lerin yarattığı kirlilik ürkütücü boyutlara ulaşmış durumda.

WELL bina standartları önem kazanacak
WELL binalarının Amerikan merkezli görünmesi değerine gölge düşürmüyor. Mevcut uygulamalar ile iş yerindeki refah ve verimlilikte yeterli sonuçlar alınamaması, WELL’in daha da önem kazanmasına sebep oluyor.

Sektör konsolidasyon ve ortaklıklar ile yönetilecek
Bağımsız aydınlatma üreticileri 2018’de giderek yalnızlaşacağa benziyor. Parçalanmış endüstri kendisini toparladığında çok sayıda satın alma ve birleşmeler öngörülebilir. Philips ve Cisco işbirliği buna öncülük edebilir.

PLD Türkiye (Çeviri), Lux Review (Haber Kaynağı)

İçerik Önerileri

Fransa’da Işık Kirliliği Hükümeti Zora Soktu Fransa ışık kirliliği ile mücadeleye 2007 yılında kabul edilen “Grenelle de l’Environnement” programıyla başladı. Ancak yetkililer, hükümetin bu tedbirleri yürürlüğe geçirecek adımları henüz atmadıklarını belirtiyor. Fransız hükümetinin daha fazla gecikmesi halinde maruz kalacağı cezalar öncesinde s...
Ateş Böceklerinin Nano Yapısı OLED Verimliliğine İlham Kaynağı Oldu Doğayı taklit ederek elde edilen yenilikçi çözümlere OLED teknolojisini de ekleyen Koreli bilim insanları, panel üretiminde lider pozisyonda olan firmalarının gücüne güç katacak gibi görünüyor.
Dünyanın İlk Li-Fi Ofisi Paris’te Açılıyor Fransa'nın başkentinde ticari La Defense bölgesinde yer alan 3.500 m2'lik Sogeprom ofisi, internet erişimi sağlamak için yüksek bant genişlikli Li-Fi kullanan dünyadaki ilk büyük iş yeri oldu.
Vietnam LED Pazarı 2016’da 348 Milyon Dolara Ulaştı Vietnam hükümetinin yerel proje destekleri ve büyük üretim planı sonuçlarını vermeye başladı. Güney Kore, Çin ve Japonya’nın büyüme yardımı ile daha da güçlenen market daha şimdiden bir önceki yıla göre %28 oranında büyüme gösterdi.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *