tr Türkçe
İş İlanları
19 Temmuz 2018 Perşembe

16 Mayıs Uluslararası Işık Günü İlan Edildi

UNESCO Genel Konferansı’nda alınan kararla, 16 Mayıs’ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018’de planlanıyor. Bu tarih, Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960’da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

22 Ocak 2018 Pazartesi, 14:36

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

UNESCO Genel Konferansı‘nda alınan kararla, 16 Mayıs‘ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. Her yıl kutlanacak bu gün ile, ışık ve ışık temelli teknolojilerin, bilim, teknoloji, kültür, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma alanında oynadığı merkezi role dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

En temel düzeyde ışık, fotosentez yoluyla, yaşamın kendisinin başlangıcıdır ve birçok ışık uygulaması, toplum üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Işık temelli teknolojiler, enerji, eğitim, tarım ve toplum sağlığı konularındaki küresel zorluklara giderek daha fazla çözüm getiriyor. Işık tabanlı teknolojilerin uygulamaları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘ne ulaşmanın kilit unsurlarıdır.

Geniş ışık teması, toplumun pek çok farklı kesiminin bilim, teknoloji ve bilincin artmasına, sanat ile kültüre ve UNESCO‘nun eğitim, eşitlik ve barışın sağlanmasına yönelik hedeflerine ulaşma konusundaki önemini artırmasına yönelik etkinliklere katılmasına izin verecektir. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018‘de planlanıyor. Bu tarih, ABD’li fizikçi Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960‘da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

Uluslararası Işık Günü, UNESCO’ya sponsorlar Gana, Meksika, Yeni Zelanda ve Rusya Federasyonu tarafından tanıtıldı ve 27 ülkenin UNESCO Yönetim Kurulu ve Genel Konferansı‘nda desteklendi.

UNESCO‘nun dünya genelindeki ortakları, öğrenciler, gençler ve halk için Mayıs 2018‘de kapsamlı eğitim ve etkinlik faaliyetleri için plan yapıyor.

UNESCO

İçerik Önerileri

Mavi Işığa Maruz Kalmak Beyin Sağlığını Geliştiriyor Yeni bir araştırmaya göre mavi ışığa kısa sürelerde maruz kalmak, beyinin bazı bölümlerindeki aktiviteyi artırmaya yardımcı olarak; gelişmiş reaksiyon süresi, yüksek bellek performansıyla sonuçlanıyor.
Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı...
GE Aydınlatma ABD’de İki Üretim Tesisini Kapattı GE Aydınlatma, Lexington, Kentucky’de bulunan iki geleneksel aydınlatma üretim tesisini Ağustos 2017 tarihi itibariyle kapatacağını duyurdu. Bu iki fabrikanın kapanmasının kentteki yaklaşık 400 çalışanı etkileyeceği tahmin ediliyor.
Kaliforniya 6.000 Yol Aydınlatma Armatürünü LED’ler İle Değiştiriyor ABD Kaliforniya'da Chico şehri yol aydınlatmalarının önümüzdeki 4-6 hafta içinde daha verimli LED armatürler ile değiştirileceği belirtildi.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *