16 Mayıs Uluslararası Işık Günü İlan Edildi

UNESCO Genel Konferansı’nda alınan kararla, 16 Mayıs’ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018’de planlanıyor. Bu tarih, Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960’da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

22 Ocak 2018 Pazartesi, 14:36

简体中文 简体中文 English English Deutsch Deutsch Русский Русский Türkçe Türkçe

UNESCO Genel Konferansı‘nda alınan kararla, 16 Mayıs‘ın Uluslararası Işık Günü olarak kutlanacağı belirtildi. Her yıl kutlanacak bu gün ile, ışık ve ışık temelli teknolojilerin, bilim, teknoloji, kültür, eğitim ve sürdürülebilir kalkınma alanında oynadığı merkezi role dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

En temel düzeyde ışık, fotosentez yoluyla, yaşamın kendisinin başlangıcıdır ve birçok ışık uygulaması, toplum üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahiptir. Işık temelli teknolojiler, enerji, eğitim, tarım ve toplum sağlığı konularındaki küresel zorluklara giderek daha fazla çözüm getiriyor. Işık tabanlı teknolojilerin uygulamaları, özellikle gelişmekte olan ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘ne ulaşmanın kilit unsurlarıdır.

Geniş ışık teması, toplumun pek çok farklı kesiminin bilim, teknoloji ve bilincin artmasına, sanat ile kültüre ve UNESCO‘nun eğitim, eşitlik ve barışın sağlanmasına yönelik hedeflerine ulaşma konusundaki önemini artırmasına yönelik etkinliklere katılmasına izin verecektir. İlk Işık Günü kutlaması 16 Mayıs 2018‘de planlanıyor. Bu tarih, ABD’li fizikçi Theodore Maiman tarafından 16 Mayıs 1960‘da bir lazer ışınının ilk operasyonunun yıl dönümünü işaret ediyor.

Uluslararası Işık Günü, UNESCO’ya sponsorlar Gana, Meksika, Yeni Zelanda ve Rusya Federasyonu tarafından tanıtıldı ve 27 ülkenin UNESCO Yönetim Kurulu ve Genel Konferansı‘nda desteklendi.

UNESCO‘nun dünya genelindeki ortakları, öğrenciler, gençler ve halk için Mayıs 2018‘de kapsamlı eğitim ve etkinlik faaliyetleri için plan yapıyor.

UNESCO

İçerik Önerileri

Kuş Türlerinde Cinsiyet Değişimi LED İle Mümkün Hale Geldi Şu anda, büyük ölçekli ticari denemeler yapma sürecine gelen LED ile kuş cinslerinin cinsiyetini belirleme çalışmalarının patenti alındı. Devrim niteliğinde olan teknolojinin hayvan yetiştiriciliği sektörünün verimini arttıracağı düşünülüyor.
Kıbrıs 10.000 Adet LED Sokak Armatürü Alımına Hazırlanıyor Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK), yaklaşık 1 buçuk milyon Euro'ya 10.000 adet LED sokak armatürü alımı için hazırlanıyor. Daha önce 55.000 adet LED sokak armatürü alan Kıbrıs, yeni bir ihale ile teklif topladı.
Sokak Aydınlatmaları Suç Oranını %39 Düşürdü New York’ta 80 sosyal konutu içeren 6 aylık bir proje başlatıldı. Projenin sonuçları, hem New York hem de dünyadaki tüm büyük şehirler için çok anlamlı. Sonuçlar, sadece çevre düzenlemesinin değil aynı zamanda yeni sokak lambaları gibi fiziki şartların değiştirilmesinin de kamu güvenliğini artırdığı...
Çok Parlak LED Sokak Lambaları Vatandaşları Rahatsız Etti BBC'nin raporuna göre Washington sakinleri, LED sokak lambalarının çok parlak ve rahatsız edici olmasından şikayet ediyor. Vatandaşlar, yüzlerinde parlayan beyaz ışık sebebiyle geceleri uyumakta zorlanıyor.
Bu sayfa ve içeriği Aydınlatma Portalı tarafından yayınlanmakta olup, söz konusu içeriklerin kullanılması için izin alınmalıdır. Alıntı yapılacak içeriklerle ilgili detaylı açıklamalar için Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Doğrulama *